fot. pacjent.gov.pl

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o zmienionych zasadach odbywania kwarantanny. Od 24 października kwarantannie poddać się będzie musiała tylko osoba, która miała bezpośredni kontakt z zakażonym i mieszkające z nią osoby.

Dzięki zmianom mniej osób będzie przebywało na kwarantannie. Według poprzednich przepisów jedno zakażenie, np. w szkole mogło spowodować, że na kwarantannę kierowane były nawet dziesiątki, a czasem i setki osób. Szczególnie gdy zakażony był nauczycielem, który uczył nie tylko w jednej klasie, a w kilku:

Kwarantanną obejmowane będą osoby mające bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Izolacja nie obejmuje domowników tych osób. Kwarantanna dotyczy domowników tylko w momencie kiedy mieszkają oni z osobą dodatnią.Czas izolacji osób zakażonych wynosi tyle ile osoba jest chora oraz dodatkowo kolejne 10 dni po ozdrowieniu – mówiła rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, Edyta Kapelka.

Osoby, które wyzdrowieją i mają ponowny kontakt z wirusem nie są po raz kolejny obejmowane izolacją. Inne zasady izolacji pozostają bez zmian:

Kwarantanna odbywa się w miejscu zamieszkania i do jej końca nie można go opuszczać. O zakończeniu izolacji decyduje lekarz.

Nowe zasady obowiązują od 26 października i dotyczą jedynie nowych przypadków zakażeń. Osoby zakażone koronawirusem wcześniej i odbywające kwarantannę podlegają starym zasadom.

KP

Skip to content