Archidiecezja częstochowska ma 90 nowych lektorów. 1 grudnia w kościele seminaryjnym, podczas uroczystej Mszy św., ks. abp. Wacław Depo błogosławił im przy początku ich nowej posługi.

O uroczystości mówi ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza:

-Dzisiaj w kościele seminaryjnym odbyła się uroczysta Msza św., podczas której ksiądz arcybiskup udzielił błogosławieństwa 90 nowym lektorom dla naszej archidiecezji. Jest to pierwsza tura tych rekolekcji ustanowienia lektorów, co nas bardzo cieszy, że jest ich taka ilość. Ministranci , którzy stali się lektorami będą mogli jeszcze bardziej angażować się w liturgię w swoich parafiach, właśnie poprzez przygotowanie liturgii  Słowa Bożego.

W swojej homilii, metropolita częstochowski podkreślił wagę posługi lektorskiej:

-Drodzy młodzi, wasze imiona są zapisane nie tylko w metrykach chrzcielnych. Wasze imiona są zapisane u Boga od momentu waszego chrztu! Dlatego z całą mocą i zadaniem będziecie wypowiadać: “Oto Słowo Boże”. Przez siebie przetransponowane dla innych, tak żeby inni je usłyszeli i przyjęli z wiarą.

Przed uroczystością błogosławieństwa chłopcy przeszli kilkuetapowe przygotowanie. Mówi ks. Paweł Wróbel:

-Odbyły się kursy lektorskie w poszczególnych dekanatach. Następnie trzydniowe rekolekcje w Świętej Puszczy w Olsztynie. Tam rozważaliśmy Słowo Boże, była formacja duchowa. Przede wszystkich te rekolekcje przygotowywały nas do tej dzisiejszej uroczystości. Myślę, że jest to bardzo dobry wstęp, w pierwszą niedzielę adwentu, do tego żeby dobrze przygotować się także na Boże Narodzenie. 

Każdy z nowych lektorów otrzymał w darze Pismo Święte.

Jakub Szewczyk

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content