Nowi uczniowie z Ukrainy w SP nr 31

Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie przyjęła w ubiegłym tygodniu ośmioro dzieci z Ukrainy. W poniedziałek w placówce naukę podjęło czterech kolejnych uczniów z zagrożonego wojną kraju.

Jeszcze przed wybuchem wojny naukę w tej szkole kontynuowało 37 dzieci z ukraińskim obywatelstwem. To najwięcej spośród wszystkich szkół podstawowych w Częstochowie.

– Oczywiste jest, że dzieci muszą mieć dostęp do edukacji. Wiadomo, że procedury przyjęcia są w tej chwili inne, niż były przed wybuchem wojny. Wcześniej należało mieć odpowiednie dokumenty przetłumaczone na język polski. W tej chwili procedury te są uproszczone. Przyjmujemy wszystkie dzieci, które mają obowiązek chodzenia do szkoły, nawet jeśli nie mają dokumentów świadectw ukończenia poprzednich klas – mówiła Monika Stelmach, dyrektor placówki.

Dla dzieci z Ukrainy mają zostać zapewnione dodatkowe lekcje języka polskiego. Szkoła informuje też rodziców o możliwości uzyskania różnej pomocy.

– Informujemy rodziców naszych dzieci o wszelkich akcjach prowadzonych w Częstochowie, o darmowych poradach prawnych dla osób przyjeżdżających z Ukrainy oraz innych formach pomocy, zarówno doraźnej, jak i długoterminowej – dodała Monika Stelmach.

Szkoła Podstawowa nr 31 mieszcząca się przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża oferuje też bezpłatne porady prawne dla osób z Ukrainy we wtorki i czwartki w godz. 16:00-18:00.

BNO

Skip to content