Fot. Radio Fiat

Stary Rynek w Częstochowie wciąż przechodzi rewitalizację. Przypomnijmy, że pierwszy etap prac rozpoczął się prawie trzy lata temu, a efekt końcowy zobaczymy dopiero za kilka miesięcy. Część planu została jednak wykonana. Na placu pojawiły się kolorowe fontanny oraz wiszące rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory.

Na Starym Rynku pojawili się już Charlie Chaplin i francuski linoskoczek Philippe Petit. Cały Teatr Rzeźb Jerzego Kędziory powstać ma do 20 grudnia, tłumaczy Michał Konieczny, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji.

– Będziemy się cieszyć widokiem kilkunastu rzeźb nie tylko balansujących, zebranych w trzech grupach. 19 listopada dojechały pierwsze donice do nasadzeń. Wewnątrz szklanego budynku trwają prace brukarskie. Do końca miesiąca ul. Mirowska będzie już przejezdna w obu kierunkach.

Kilka dni temu w mediach pojawiły się fotografie podświetlanych elementów wodnych. Ukończenie inwestycji planowane było jeszcze na ten rok.

– Wykonawca poprosił o przedłużenie terminu do końca marca. Powodem były opóźnienia związane z Covid-19. Zasygnalizowano nam, że braknie czasu na wykończenie wnętrz szklanego budynku oraz wszystkich potrzebnych tam instalacji. Inwestycje zewnętrzne zostaną ukończone w grudniu, natomiast to co w środku budynku, kilka miesięcy później.

Koszt wykonanie całości zadania to prawie 25 mln zł. Znaczna część sumy to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

ABK

Skip to content