Nowy Polski ład także dla Częstochowy?

Od kilku miesięcy rząd Prawa i Sprawiedliwości nie tylko nagłaśnia, ale i podejmuje działania w ramach jednego z największych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych w nowożytnej historii Polski, który nazwano Nowym Polskim Ładem. Częstochowa zgłosiła do rządowego programu trzy projekty, które według miasta są warte zrealizowania.

Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowa przekazuje, że w zakresie prac pierwszego z projektów drogowych będzie to budowa połączenia komunikacyjnego ulicą 1 Maja z ulicą Krakowską, w tym przebudowa ronda na skrzyżowaniu Alei Niepodległości, ulicy 1 Maja, ulicy Mickiewicza i Alei Wolności na rondo turbinowe, wybudowanie wiaduktu drogowego o długości stu pięćdziesięciu metrów nad torami kolejowymi oraz przebudowa fragmentu ulicy Krakowskiej wraz ze skrzyżowaniem z ulicą ks. Wróblewskiego. Całkowita wartość projektu to 70 milionów złotych.

Drugim projektem ma być budowa połączenia drogowego ulic Wojciecha Korfantego z ulicą Bugajską. Trzecią budową jest całkowicie nowe Miejskie Przedszkole nr 29 przy ulicy Osada Młyńska 1. Koszt tych planów to kolejno 44 miliony złotych dla drogi i 5 milionów dla przedszkola.

Czym ma być Polski ład? Jak podaje rząd jest to program m.in. wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. W założeniu ma pobudzić gminy i powiaty we wszystkich regionach Polski, wesprzeć ich rozwój przedsiębiorstw oraz poprawić warunki życia Polaków. Tak przynajmniej mówi teoria, ponieważ w praktyce to w jaki sposób zostaną wydane pieniądze, a rząd zamierza refundować do 95 proc. kosztów inwestycji – zależy od samych samorządów.

Będziemy obserwować działania samorządu i informować o nich na bieżąco na antenie Radia Fiat.

Skip to content