Nowy system opłaty za śmieci wchodzi w życie

fot. Radio Fiat

Już od jakiegoś czasu dużo w naszym mieście mówiło się o nowej uchwale Rady Miasta, zmieniającej dotychczasowy sposób obliczania kosztu wywozu śmieci. Pomimo kontrowersji, od 1 stycznia przegłosowany projekt uchwały wszedł w życie. Od nowego roku, dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, koszt wywozu śmieci będzie ustalany według zużycia wody.

Klucz jest następujący – 9,60 zł za metr sześcienny zużytej wody w przypadku odpadów segregowanych i 19,20 zł za metr sześcienny w przypadku odpadów niesegregowanych. Zdaniem radnego Piotra Wrony, dla większości mieszkańców takie rozwiązanie będzie zdecydowanie niekorzystne.

– Takie kalkulacje byłyby wymierne jedynie w przypadku, w którym przyjęlibyśmy ok. 3m³ zużytej wody na osobę. Taka ilość jest za mała, a niech wystarczającym dowodem na to będzie to, że mieszkańcy, którzy nie posiadają liczników w swoich domach mają z ryczałtu przyjęte 9m³ wody od osoby. Dodatkowo moim zdanie jest kilka niezgodności pomiędzy uchwałą, a ustawą i swoje wątpliwości zgłosiłem do Regionalnej Izby Obrachunkowej, od której dostałem odpowiedź w tym tygodniu, że uchwała wchodzi w życie. Nie znam jeszcze szczegółów tej decyzji – mówił radny Piotr Wrona.

W praktyce dla większości mieszkańców zmiany w wyliczeniach będą jednoznaczne z podwyżkami cen za wywóz śmieci. Podwyżka dla jednego mieszkańca może być kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższa.

Skip to content