Numery PESEL dla uchodźców

Osoby z Ukrainy, które przebywają na terytorium Polski od 24 lutego bieżącego roku, mogą uzyskać numer PESEL. Warunkiem jego otrzymania jest potwierdzenie tożsamości, wypełnienie wniosku oraz dostarczenie kolorowego zdjęcia. Do 30 marca numery PESEL otrzymało w Częstochowie ok. 2,5 tys. osób.

Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta, Włodzimierz Tutaj – wszelkich formalności dopełnić można w budynku przy ul. Waszyngtona 5 w godzinach pracy Urzędu:

– Wcześniej bezpłatną fotografię wykonać można w miejskim punkcie informacyjno-pomocowym przy ul. Śląskiej 3/5, gdzie można też uzyskać pomoc w wypełnieniu właściwego formularza (potrzebnego do uzyskania numeru PESEL oraz profilu zaufanego). Coraz więcej wniosków trafia również do Częstochowskiego Centrum Świadczeń. Są to wnioski związane z jednorazowym świadczeniem dla uchodźców z Ukrainy w wysokości 300 zł. Obecnie takich wniosków jest już w Centrum ok. tysiąca. Dotyczą one ponad 2,4 tys. osób.

Z oferowanej w mieście pomocy dla uchodźców skorzystała m.in. Alisa, która numer PESEL otrzymała kilkanaście dni temu. Z relacji kobiety wynika jednak, że pomimo aktywnego zaangażowania urzędników w wykonywanie czynności zawodowych, organizacja systemu obsługi interesantów powinna ulec zmianie:

– Było ciężko. Stanęłam w kolejce o godz. 3, a byłam w kolejce 70. Urząd otwarty został o godz. 7.30. Do tej pory wszyscy staliśmy w zimnie. Jak się okazało, numerków do wydania było tylko 50. Nie ma więc pewności, czy zostaniesz obsłużony. Na szczęście, pani wydała później więcej takich numerków i udało mi się uzyskać numer PESEL. Sama obsługa była już bardzo sprawna. Najgorsza była ta kolejka.

Rzecznik Urzędu Miasta wyjaśnia, że problem z długimi kolejkami pojawił się w pierwszych dniach wydawania numerów PESEL. System obsługi został już usprawniony:

– Kolejki są z pewnością o wiele krótsze niż w tych pierwszych dniach. Obecnie praca odbywa się na 6 stanowiskach ze specjalnymi czytnikami linii papilarnych. Liczymy na to, że w ciągu kilku dni kolejki te będą się sukcesywnie zmniejszać.

Otrzymanie numeru PESEL niezbędne jest m.in. do starania się o formy wsparcia przewidziane specustawą, objęcia leczeniem specjalistycznym, czy też aplikowania o pracę.

ABK

Skip to content