Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość” oraz Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają na spotkanie z Ewą Tomaszewską. Była poseł do parlamentu europejskiego, działaczka związkowa i opozycjonistka w czasach komunizmu opowiadać będzie o ks. Jerzym Popiełuszce.

Na spotkanie zaprasza Zbigniew Bonarski, kustosz Klubu Solidarności w Częstochowie:

– Pani Ewa to legenda „Solidarności”. Została aresztowana koło kopalni Wujek. Za złożenie kwiatów w „nieodpowiednim miejscu” więziono ją przez kilka lat. Później pracowała na uczelni. Odniosła ogromne zasługi. Współprowadziła biura interwencji. Pani Ewa była bardzo blisko ks. Jerzego. Chcemy porozmawiać więc o patronie „Solidarności”. Przypomnieć jego testament. To, o czym mówił i co stanowi dziś niezwykłą wartość.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy Popiełuszko występował w obronie osób internowanych, przez co stał się obiektem nękania ze strony służb komunistycznych. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Na kilka godzin przed śmiercią, podczas rozważań różańcowych modlił się o wolność i sprawiedliwość, a także nieuleganie przemocy oraz nienawiści. Podczas podróży powrotnej z Bydgoszczy został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

W Częstochowie o życiu bł. ks. Jerzego Popiełuszki posłuchać można m.in. w Klubie Solidarności przy ul. Łódzkiej, gdzie znajdują się bezcenne pamiątki z życia błogosławionego:

– Szanowni Państwo, jako kustosz tego miejsca chcę zaprosić Was do odwiedzin. W każdy czwartek są u nas relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pierwszego stopnia. Zobaczyć można wiele rzeczy związanych z ks. Jerzym. Można przyjść, zadzwonić. Nie jest to zwykłe muzeum. Tutaj można przyjść, dotknąć eksponatów, porozmawiać o nich. Znajdują się tu rzeczy związane z ruchem „Solidarności”.

Osoby zainteresowane poznaniem historii ks. Jerzego Popiełuszki mogą zwiedzić prezentowaną wystawę, jak również wysłuchać rozmowy z Ewą Tomaszewską, które rozpocznie się już jutro o godz. 17.00 w Auli Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.

ABK

Skip to content