Fot. Radio Fiat

„Leonardo da Vinci Rocznicowo” to tytuł nowej wystawy, którą zobaczyć można w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Prace autorstwa częstochowskiej artystki Marii Teresy Stąpel to połączenie twórczej formy plastycznej z sentencjami Leonarda da Vinci, mistrza renesansu.

Maria Teresa Stąpel jest kwalifikowaną instruktorką teatralną i animatorką działań teatralnych dla młodzieży. Pracowała przy scenografiach m.in. do spektakli takich jak „Serenada” Sławomira Mrożka czy „Babcia i wnuczek” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Należy też do Polskiego Związku Artystów Plastyków. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, tkaninie unikatowej i collage’u. Jak mówi, wystawa prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II to pewnego rodzaju hołd, oddany jednemu z najwybitniejszych i wszechstronnych twórców świata.

– Leonarda interesowało wszystko. Można powiedzieć, że jego pasją był świat. Jeśli nie mógł zdobyć wiedzy w jakimś temacie, próbował go badać. Niewątpliwie był badaczem natury, dlatego w swoich pracach zastosowałam głównie elementy przyrody ożywionej np. włókna podkorowe drzewa liściastego, liście tataraku czy kwiaty akacji. Prace pokryte są sprayem chromowym. Obrazy pomyślane są jako dekoracyjne, ale zarazem przybliżające oglądającemu spuściznę Leonarda da Vinci.

O wystawie mówi również Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

– Pani Maria Teresa Stąpel prezentuje swoje prace pod kierunkiem mistrza Leonarda, człowieka renesansu. Kogoś, kto fascynował się technikom. Pracował nad konstrukcją czołgu, czy pierwszych maszyn latających. Moim największym mistrzem jest Jan Paweł II, dla którego człowiek był najważniejszy. Dla mnie także. Fascynacja drugim człowiekiem jest czymś wyjątkowym. Bardzo się więc cieszę, że Pani Maria prezentuje swoje prace w naszym muzeum.

Wystawa „Leonardo da Vinci Rocznicowo” prezentowana będzie do 25 września.

ABK

Skip to content