„Ludobójstwo na Kresach Wschodnich” to nowa wystawa prezentowana w Muzeum Częstochowskim od 3 lipca. Ekspozycja zorganizowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Częstochowie to upamiętnienie polskich obywateli zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947.

Wystawa złożona jest z 20 tablic informujących o tragicznych wydarzeniach XX w., do których doszło m.in. na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Więcej na ten temat mówi Adam Kiwacki, prezes Towarzystw Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie:

– Jest to wystawa, która w bardzo czytelny sposób przedstawia jeden z największych dramatów polskiej historii. Podczas tego ludobójstwa zginęło ok. 200 tys. Polaków. Byli to ludzie bezbronni. Mordowani przeważnie przez sąsiadów, zainspirowanych ukraińskimi nacjonalistami.

Prezentacja ekspozycji w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego nawiązuje również do uroczystości, którą obchodzić będziemy już 11 lipca:

– Decyzją polskiego Sejmu 11 lipca to Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Chcemy przygotować społeczeństwo Częstochowy – i nie tylko – do tego, aby uczcili pamięć pomordowanych w sposób godny. Wystawa czynna jest codziennie w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego.

11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała Polaków osiedlonych łącznie w 150 miejscowościach na Wołyniu. Rzeź była kulminacyjnym momentem trwających od 1939 roku ataków nacjonalistów ukraińskich na ludność polską zamieszkującą Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

ABK

Skip to content