O niemieckim aparacie bezpieczeństwa

W Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego odbył się siódmy z cyklu wykładów o „II wojnie światowej w regionie częstochowskim (…)”. O niemieckim aparacie bezpieczeństwa, który funkcjonował w latach 1939-1945, opowiadał dr Mirosław Sikora z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Prelegent zwrócił uwagę słuchaczy m.in. na akcje skierowane przeciwko inteligencji polskiej oraz postępowanie poszczególnych funkcjonariuszy Gestapo:

– W 1939 roku rozpoczęła się okupacja. Wraz z przybyłym na ten teren Wehrmachtem, w ślad za nim poruszała się Einsatzgruppen. To właśnie funkcjonariusze tzw. grupy operacyjnej stworzyli stworzyli zalążek Gestapo w Częstochowie, które przez kolejne lata dręczyło mieszkańców.

Wśród szczególnie brutalnych „gestapowców” był Franz Fikus, który za dokonane zbrodnie został po wojnie stracony. Byli jednak tacy, którzy kary śmierci nie doczekali. Szef kontrwywiadu Gestapo z Częstochowy Wilhelm Laubner, choć przesiedział w więzieniu kilka lat i otrzymał wyrok kary śmierci, ostatecznie został wypuszczony na wolność.

Cykl wykładów w Przystanku Historia to inicjatywa skierowana do wszystkich, którzy pragną zgłębić swoją wiedzę w temacie dziejów Polski. Jak tłumaczy historyk katowickiego IPN Adam Kurus – historia okresu wojennego na terenach Częstochowy nie jest społeczeństwu dobrze znana, stąd właśnie pomysł na organizację prelekcji:

– Częstochowa oraz region były bardzo mocno dotknięte II wojną światową – zarówno w 1939 roku, jak i podczas okupacji niemieckiej. Ten cykl ma przypomnieć nie tylko działania wojenne, ale również czasy okupacji oraz polskiej konspiracji.

Kolejny wykład w Przystanku Historia odbędzie się 26 maja.

ABK

Skip to content