O pracy policji w stadninie koni

Fot. Radio Fiat

Bezpieczeństwo, zasady ruchu drogowego oraz pracy ze zwierzętami to zagadnienia, o których częstochowska policja opowiadała dzieciom podczas spotkania w stadninie koni Lambada. Tajniki pracy służb poznawali mali uczestnicy półkolonii, organizowanych na terenie gminy Blachownia.

Dzieci podzielono na dwie grupy. Dla każdej z nich policjanci przygotowali ciekawe pokazy i opowieści. O tym, dlaczego częstochowskie służy angażują się w tego typu wydarzenia mówi sierż. szt. Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji.

– Na co dzień nasz wydział prewencji posiada zespół profilaktyki, który zajmuje się takimi inicjatywami. Spotykamy się z dziećmi, młodzieżą, a także seniorami. Naszym głównym zadaniem jest przekazywanie wiedzy o bezpieczeństwie. Przed pandemią pokazy jak dziś robiliśmy regularnie np. podczas kolonii czy obozów wakacyjnych. W tym roku wiele takich wyjazdów zostało odwołanych, jednak zdarzają się okazje do opowiedzenia dzieciom o naszej pracy. Chcemy, aby spotkania z nami były edukacyjne i ciekawe.

Wszystkie atrakcje odbyły się w stadninie Lambada, gdzie na co dzień mieszkają policyjne konie. Funkcjonariusze odwiedzają je w każdy czwartek, a ich wizyta związana jest z określonym treningiem. O tym, oraz innych ciekawostkach dzieciom opowiadał mł. asp. Przemysław Wiza z Policji Konnej w Częstochowie.

– W całej Polsce zlokalizowanych jest 6 pododdziałów policji konnej. Zabezpieczamy imprezy masowe, uczestniczymy podczas patroli terenów zielonych i terenów trudno dostępnych. Nasze konie nie są rekreacyjne. Wymagamy od nich bezwzględnego posłuszeństwa, co rodzi się podczas specjalnych szkoleń ze swoim jeźdźcem.

Trzeba pamiętać, że konie to nie jedyne zwierzęta pracujące w policji. Wiernymi służbie funkcjonariuszami są też psy. Więcej na temat czworonogów mówi asp. Robert Kolanko z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Pracuję z dwoma pieskami. Jest to owczarek belgijski jako pies patrolowo-tropiący i owczarek belgijski jako pies specjalistyczny do wyszukiwania zapachów. Służba przewodnika psa polega na używaniu zwierząt w służbach kryminalnych w Częstochowie oraz całym województwie śląskim. Do służby wcielane są już dorosłe psy, które mają określone predyspozycje. Muszą mieć dobre zdrowie, kondycję fizyczną i pasję do aportowania. Nie mogą mieć lęków, bać się pomieszczeń czy wystrzałów.

Wszystkie pokazy były widowiskowe i jednocześnie edukacyjne. Tam komentują spotkanie z policją mali uczestnicy oraz ich opiekun Piotr Lankamer, trener uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Blachownia.

– Najpierw poszliśmy pooglądać konie. Pan opowiadał nam ciekawe rzeczy. Pokazywał np. gdzie jest kciuk czy łokieć konia. Bardzo mi się podobało. Było śmiesznie.

– Mnie najbardziej podobał się pokaz z psem.

– Organizujemy dzieciom różne wyjazdy w ramach półkolonii. Zajęcia z policjantami to dodatkowa i bardzo ciekawa atrakcja, która nie zdarza się często. Myślę, że wszystkim chłopcom bardzo się podobało.

W trakcie spotkania z dziećmi policjanci zwracali też uwagę na zasady bezpieczeństwa, związane z epidemią koronawirusa.

ABK

Skip to content