O Rakowie na Placu Biegańskiego

Wystawa o Rakowie/fot. Radio Fiat

Najpierw Klub Sportowo-Footbolowy Racovia. Od 1 lipca 2011 roku RKS Raków Częstochowa SA. Od powstania klubu, który na piłkarskim boisku wielokrotnie triumfował, w tym roku mija już sto lat. Choć czasy się zmieniały, zapał do pracy i znakomita gra zawodników pozostawały. Teraz drużyna prezentuje się w Ekstraklasie udowadniając, że trudy ćwiczeń i wymagań dają właściwe efekty. W ramach świętowania jubileuszu czerwono-niebiescy podejmują też wiele ciekawych inicjatyw. Jedną z nich można zobaczyć na Placu Biegańskiego.

O szczegółach mówi rzecznik Rakowa, Michał Szprendałowicz:

– Świętujemy jubileusz już od stycznia bieżącego roku. Marzec jest jednak szczególnym miesiącem, dlatego zdecydowaliśmy o stworzeniu specjalnej wystawy. To kilka plansz, na których zamieszczono wiele fotografii i opisów danych sytuacji z życia klubu. Zapraszam do obejrzenia, ponieważ naprawdę warto. To wspaniała historia Rakowa przedstawiona w pigułce.

Wystawie towarzyszy również iluminacja herbu, wyświetlana na budynku częstochowskiego ratusza.

– Wyświetlana jest dla kibiców od godz. 18.00 do 22.00 w dni powszednie, a w weekend od 18.00 do 23.00. Wystawa przygotowana jest przez Raków Częstochowa we współpracy z Krzysztofem Kościańskim.

Klub sportowy „Racovia” powstał w marcu 1921 roku. Założycielami byli dr Jan Baścik, Marian Federak, Jan Łoboda, Janusz Kaźmierczak, Antoni Kiełbasiński oraz Wacław Sabczyk. Pierwsze boisko powstało na drewnianym torze wyścigów kolarskich, zbudowanym przy ul. Limanowskiego i Syrokomii, który dyrekcja huty udostępniła klubowi w zamian za opiekę nad obiektem. Następne lata drużyny były dość burzliwe. W 1925 roku klub został rozwiązany, ale powrócił jako Robotniczy Klub Sportowy Raków. W czasie II wojny światowej drużyna nie istniała z powodu polityki okupanta. Po wojnie klub reaktywowano, a ten z roku na rok zaczął osiągać coraz większe sukcesy.

ABK