W poniedziałek, 13 marca na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary o godz. 10.00 odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, podczas której wyróżnienia otrzymały szkoły, które zaangażowały się w realizację projektu „Śladami Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim”.

O wydarzeniu na Jasnej Górze mówi Śląski Kurator Oświaty, Urszula Bauer:

– W przepięknej sali, dotyczącej Golgoty Wschodu, spotykamy się ze szkołami, które podjęły się uczestniczenia w projekcie o nazwie „Śladami Powstania Styczniowego w rejonie częstochowskim” Te szkoły, dzięki pomysłowości uczniów i zaangażowaniu nauczycieli, wymyśliły, jak można oddać hołd powstańcom w 160-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dziś wręczymy uczestnikom tablice pamiątkowe, które są dowodem uznania dla pomysłów, które udało się zrealizować. W ramach projektu odbywały się gry miejskie i terenowe oraz marszobiegi. Z racji, że inicjatywa potrwa do marca 2024 roku, w przyszłych planach znalazły się także biwaki harcerskie, konkursy plastyczne, fotograficzne, literackie, oraz posadzenie tzw. Dębu Pamieci.

– Jesteśmy w Bastionie św. Barbary, który nazywa się Golgotą Wschodu i Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce, które upamiętnia ofiarę naszych przodków, ofiarę krwi, ofiarę męczeństwa złożoną dla wolności Ojczyzny – mówił przeor Jasnogórski, o. Samuel Pacholski:

– Powstań narodowych było wiele, lecz jednym z najważniejszych, najdłuższych i najbardziej męczeńskich w skutkach, było właśnie Powstanie Styczniowe. Wzięło w nim udział ok.200 tys. Polaków i cudzoziemców, jak i również duchowieństwo. Aż 40 tys. rodaków zostało zesłanych na katorgę. Ich ofiarę upamiętnia umieszczona w bastionie wystawa. Choć zryw nie zakończył się zwycięstwem militarnym, miał głęboki sens. Dzięki niemu obudziła się świadomość narodowa wszystkich stanów. Zadaniem Kościoła było właśnie wybudzanie tej świadomości.

Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie celem uhonorowania specjalnych wydarzeń, osób, postaci. Również na wydarzeniu były rozdane monety, o których mówi Grzegorz Bomba, dyrektor oddziału w Katowicach Narodowego Banku Polski:

– W tym roku wyemitowaliśmy monety 160-lecie Powstania Styczniowego, celem uhonorowania tego wydarzenia, które miało miejsce te 160 lat temu. Spotkaliśmy się tutaj, też żeby przekazać monety dla miast, które odzyskały prawa miejskie po utracie przez zaborców. Jest to nasze wyjście naprzeciw i podziękowanie za ten wkład, który miał miejsce.

Patronat honorowy objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz Jadwiga Wiśniewska europoseł do Parlamentu Europejskiego.

160. rocznica Powstania Styczniowego na Jasnej Górze

Skip to content