Tylko od początku tegorocznych wakacji urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A1 między Częstochową a Tuszynem zarejestrowały prawie 118 tys. wykroczeń. To daje średnią rekordową liczbę blisko 1900 wykroczeń każdego dnia wakacji.

Urządzenia rejestrujące prędkość zostały zamontowane przy trasie A1 na wniosek zarządcy remontowanej drogi, który zauważył, że mimo prowadzonych prac i utrudnień kierowcy skandalicznie naruszali bezpieczeństwo, przekraczając dozwoloną prędkość nawet o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę. Jak mówi Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, urządzenia zamontowane są na dwóch odcinkach: pierwszym, 16-kilometrowym od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz na drugim, 41-kilometrowym odcinku od Kamieńska do obwodnicy Częstochowy.

– Dotychczas (od początku pomiarów) urządzenia zamontowane na obu tych odcinkach zarejestrowały ponad 350 tys. naruszeń w ruchu drogowym, co jest bardzo dużą liczbą. Trzeba jednak powiedzieć, że w ciągu tego czasu zmieniło się zachowanie kierowców. Obecność odcinkowych pomiarów prędkości doprowadziła do tego, że ustabilizowała się prędkość kierowców. Co prawda w dalszym ciągu są rejestrowane naruszenia, ale nie mamy już do czynienia z sytuacjami, w których kierowcy przekraczali prędkość dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Na monitorowanych odcinkach dróg kierowcy przekraczają prędkość średnio o ok. 28 km/h. Na odcinku Piotrków Trybunalski-Tuszyn zarejestrowano ponad 56 tys. wykroczeń, natomiast na odcinku Kamieńsk-Czestochowa blisko 70 tys. naruszeń – tłumaczyła Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jak dodaje rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, jest to pierwsza sytuacja w historii Inspekcji, kiedy odcinkowe pomiary prędkości pojawiły się na odcinku drogi warunkowo dopuszczonym do ruchu.

– Oceniliśmy wspólnie, że ze względu na to, jak zachowują się kierowcy, z jakimi prędkościami się tam poruszają oraz biorąc pod uwagę, że jest to plac budowy, podjęto decyzję o kontroli na dwóch newralgicznych odcinkach – dodała rzeczniczka GITD.

Urządzenia pomiarowe wzdłuż remontowanej autostrady A1 mierzą prędkość kierowców od drugiej połowy stycznia bieżącego roku. Dopuszczalna prędkość na obu monitorowanych trasach to 70 km/h. Po jej przekroczeniu system robi zdjęcie pojazdu, a następnie przesyła je do bazy, w której jest weryfikowane po numerze rejestracyjnym.

BNO

 

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Skip to content