Obrona linii Liswarty w Przystanku Historia

W częstochowskim Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego odbył się piąty wykład z cyklu „II wojna światowa w regionie częstochowskim (…)”. Tematem prelekcji były dokonania 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w obronie linii Liswarty z 1 września 1939 roku.

W tematykę walk II oraz III batalionu Pułku wprowadził słuchaczy Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:

– Walki te są o tyle ciekawe, że do niedawna nie były znane. Wiemy o nich dopiero od kilku lat, kiedy pojawiło się sporo dokumentacji niemieckiej. Żołnierze III batalionu mjr. Jana Wrzoska, broniąc linii Liswarty, m.in. udaremniły niemiecki plan wyjścia na polskie tyły pod Lisowem i odcięcia polskim siłom spod Lublińca drogi odwrotu do Częstochowy. To właśnie tam udaremniono działania specjalnej niemieckiej grupy bojowej pod kryptonimem „Tanina”.

Do Przystanku Historia przyjechał również przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. Łukasz Wójtowicz zaprezentował uczestnikom spotkania wyposażenie szeregowego piechoty, czyli podstawowego żołnierza Wojska Polskiego:

– Umundurowanie żołnierza polskiego z września 1939 roku: mundur w kolorze khaki, trzewiki wojskowe, owijacze, pas z ładownicami, ładownice 6 komorowe (każda komora mieściła 3 kłódki nabojowe do karabinu typu Mauser, do tego bagnet z łopatką piechoty, chlebak (znajdowały się w nim m.in. manierka i granaty), maska przeciwgazowa, tornister, rogatywka, hełm oraz broń (w tym przypadku jest to karabinek polskiej produkcji wz. 29).

Kolejne spotkanie z cyklu „II wojna światowa w regionie częstochowskim (…)” odbędzie się po świętach wielkanocnych.

ABK

Skip to content