Obserwacje tranzytu Merkurego w częstochowskim planetarium.

20160509_132240

Dziś, 9 maja jesteśmy świadkami wyjątkowego zjawiska astronomicznego. Na niebie można zaobserwować tranzyt Merkurego, czyli przejście najmniejszej z planet naszego Układu przez tarcze słońca. Z uwagi właśnie na rozmiar planety, jest to bardzo trudne do dostrzeżenia gołym okiem.

I tu z inicjatywą wyszedł Oddział im. ks. Bonawentury Metlera Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Stowarzyszenie Astronomia Nova. Dzięki nim, każdy miłośnik astronomii może dziś zjawić się w planetarium w budynku AJD przy ul. Armii Krajowej i za darmo cieszyć się tym niesamowitym widokiem. Jest to zdarzenie tym bardziej godne uwagi, iż zdarzy się tylko 14 razy w aktualnym stuleciu, więc na kolejne przyjdzie nam poczekać parę lat.

– To zjawisko występuje w nieregularnych odstępach czasu. Dziś Merkury znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem. My zorganizowaliśmy ten publiczny, darmowy pokaz dla wszystkich, którzy mają ochotę to zobaczyć. Pomimo tego, że w godzinach przedpołudniowych chmury utrudniały obserwacje, to prognozy na resztę dnia są dobre, więc zapraszamy wszystkich – mówi członek PTMA Artur Leśniczek.

Ze sprzętu rozstawionego na dachu Akademii im. Jana Długosza będzie można skorzystać nawet do późnych godzin popołudniowych. Ta jak i inne atrakcje tworzone przez te stowarzyszenia, pokazują, że w Częstochowie naprawdę wiele osób interesują gwiazdy. Nie można zapominać również o samym planetarium zbudowanym na uczelni z inicjatywy współzałożyciela tych organizacji i pasjonata astronomii dr Bogdana Wszołka. Tam w tygodniu młodzież jak i dorośli mogą przychodzić na pokazy, aby również w sobie zaszczepić chęć poznania nieba.

KKo

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content