Oceń pracę miejskiej komunikacji – wyraź to w ankiecie

Wykluczenie komunikacyjne, sprawność miejskiej sieci autobusów, hałas, redukcja emisji spalin samochodowych, te i podobne tematy zostaną niedługo opracowane w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Projekt skupi się na subregionie Województwa Śląskiego, czyli Częstochowy wraz z okolicznymi gminami: Myszkowem, Kłobuckiem i Przyrowem. Do uczestnictwa w realizacji planu organizatorzy zapraszają także mieszkańców, którzy za pośrednictwem specjalnej ankiety będą mogli wyrazić swoją opinię.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest w praktyce zintegrowanym pakietem działań, dążącym do zmian komunikacyjnych w kierunku bardziej zrównoważonych środków transportu, wpływając na poprawę wydajności i efektywności systemu transportowego. Więcej o projekcie, mającym usprawnić częstochowską komunikację, mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy częstochowskiego Miejskiego Zarządu Dróg: – Częstochowa to nie tylko miasto, ale też lider subregionu jednego z największych województw w Polsce i dlatego tak istotne jest dla nas wypełnianie tych oczekiwań. Chcąc się dalej rozwijać przystąpiliśmy do tego projektu. Plan Zrównoważonej Mobilności właśnie temu służy, to przygotowywanie projektów czy prowadzenie konsultacji z mieszkańcami.

Jak wyjaśniają urzędnicy MZD, realizacja planu stanowi świetną okazję do nie tylko poprawy jakości usług transportowych, ale i usłyszenia głosu mieszkańców, wyraźniej niż kiedykolwiek: – Celem programu jest właśnie zrównoważona mobilność, czyli zmniejszenie ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczenia, hałasu, przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu, zagęszczenie sieci kursów autobusów miejskich oraz podmiejskich. Do tego wszystkiego potrzebny jest solidny plan, który bez pomocy mieszkańców nie przygotujemy. 

Oddajmy więc głos częstochowianom. Zapytani o opinię nt. jakości świadczonych usług komunikacyjnych, wyrażali mieszane opinie. Nie wszyscy podzielają optymizm urzędników.

Ankieta będzie dostępna na dedykowanej stronie internetowej od poniedziałku 27 lutego, do niedzieli 5 marca. Mogą w niej brać udział jedynie osoby pełnoletnie, a sama ankieta jest w pełni anonimowa. Jak piszą organizatorzy: „twoje zdanie się liczy”, a oddany głos może pomóc nam wszystkim.

Skip to content