Od 4 maja parkowanie w Częstochowie znów płatne

Fot. Radio Fiat

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie poinformował o zniesieniu darmowego postoju w płatnych strefach w związku ze stopniowym znoszeniem rządowych ograniczeń w przemieszczaniu się. Kontrole terenowe w strefach płatnego parkowania wracają w mieście od 4 maja.

W związku z powrotem do płatnego parkowania, 119 parkomatów rozlokowanych na terenie miasta, zostanie poddanych dezynfekcji. Jak zapewnia Maciej Hasiak, rzecznik instytucji, proces ten będzie powtarzany cyklicznie, aby zachować sterylność infrastruktury parkingowej. Ponadto zwiększa się też liczba sposobów płatności za nie.

– W celu ułatwienia korzystania kierowcom z naszej strefy od 30 kwietnia (czwartek) wprowadzona zostaje możliwość zdalnego kupowania abonamentów postojowych. Realizacja zakupu bez konieczności wizyty w siedzibie MZDiT będzie możliwa dzięki przesłaniu mailem lub platformą ePUAP wypełnionego wniosku dotyczącego danego abonamentu (wnioski do pobrania z zakładki na naszej stronie internetowej) wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu bankowego na kwotę adekwatną do wyboru. Wymienione dokumenty będą traktowane jako oświadczenia woli – mówił rzecznik MZDiT w Częstochowie.

Wciąż możliwe będzie wykonywanie zakupu tradycyjną metodą poprzez osobistą wizytę w wydziale parkowania MZDiT. W tym celu od 4 maja zostanie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – udostępniona siedziba MZDiT przy ul. Legionów 52. Ważne jest, aby przy osobistym odbiorze mieć ze sobą potwierdzenie przelewu, a to ze względu na nieczynne kasy.

– Ważną informacją dla osób niepełnosprawnych jest fakt, że do zakupu dedykowanych im abonamentów (uprawniających do parkowania na terenie całej strefy) konieczne jest osobiste okazanie oryginału karty parkingowej osoby niepełnosprawnej (Wydział Strefy Parkowania). Wynika to z faktu, że urzędnicy MZDiT nie mają możliwości potwierdzenia tego uprawnienia zdalnie. Zmieni się to po udzieleniu przez ministerstwo zgody dostępu do stosownej bazy. Jednocześnie przypominamy, że bez jakichkolwiek, dodatkowych procedur osoby niepełnosprawne mogą dalej bezpłatnie parkować w miejscach oznakowanych i przeznaczonych dla nich w strefie (tzw. koperty) na podstawie ważnej karty parkingowej osoby niepełnosprawnej wystawionej w widocznym miejscu za szybą – dodał Maciej Hasik.

Przypomnijmy, że Uchwałą Rady Miasta Częstochowy z 27 lutego 2020 roku jednorazowa opłata za godzinny postój wzrosła z 2 zł do 3 zł. Wzrostowi cen uległy też inne taryfy czasowe.

BNO