W poniedziałek 10 maja w Szkole Podstawowej nr 12 im. Bolesława Chrobrego odbyła się wyjątkowa wystawa oraz spotkanie dyrektorów placówek oświatowych. Mowa o wystawie zatytułowanej „Od Ekstraklasy do Ekstraklasy”, na której można było zobaczyć stroje meczowe Rakowa Częstochowa z lat 1994-2022.

O szczegółach spotkania oraz pomyśle na nie mówi Krzysztof Kościański, dyrektor SP nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie:

-Spotkanie tak naprawdę zrodziło się na podstawie gry kart historycznych, które wraz z Rakowem stworzyliśmy na stulecie klubu. One mają być przekazane do szkół, aby szkoły w ramach edukacji regionalnej kształciły tych młodych ludzi też odnośnie historii sportu w Częstochowie, który ma naprawdę bogate tradycje. Przy okazji mamy również wystawę koszulek Rakowa “Od ekstraklasy do Ekstraklasy”, czyli od 1994 do 2022 roku i mamy tu z zebranych ponad kilkadziesiąt koszulek z różnych sezonów. Myślę, że takiej wystawy jeszcze było.

Dyrektor Kościański wspomina o przedmiocie nazwanym „Edukacja Regionalna”. Co kryje się pod tą nazwą mówi Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy:

-W Częstochowie od zeszłego roku realizujemy Edukację Regionalną w szkole, gdzie mówimy o historii Częstochowy, ale też o bardzo ważnych wydarzeniach chociażby w klubie sportowym Raków, czy w klubie sportowym Skra. Jak mówił Jan Paweł II: “Ze wszystkich rzeczy najbardziej niepotrzebnych, piłka nożna jest najważniejsza.” To jest bardzo piękne połączenie mówienie o sporcie, ale również o elementach związanych ze sportem, z rywalizacją jak bardzo jest ona potrzebna, z zachęceniem młodzieży po powrocie z pandemii do ruchu fizycznego, do aktywności fizycznej, do współpracy to są bardzo piękne rzeczy.

Zdaniem prezesa Rakowa Częstochowa Adama Krawczaka inicjatywa, która promuje ciężką pracę i sumienność to bardzo pozytywne zjawisko:

-Świetna inicjatywa! Myślę, że promowanie historii Rakowa, jako nieodzownej części historii tego miasta to jest bardzo pozytywne. Zwłaszcza, że jak w ostatnich latach pokazujemy za pomocą Rakowa można dawać dobry przykład, że ciężka praca, sumienności i odwaga przynoszą efekty. Zdecydowanie jestem za tym, żeby więcej tego typu spotkań się odbywało, żebyśmy się częściej widywali z młodzieżą i próbowali przekazać im jakąś naszą mądrość, to czego my się nauczyliśmy, żeby oni mogli z tego korzystać.

Świetnym przykładem możliwości połączenia nauki w szkole, treningów oraz ciężkiej pracy jako sportowiec jest Kacper Trelowski, bramkarz Rakowa Częstochowa, który 3 dni po zdobyciu Pucharu Polski pisał swój pierwszy egzamin maturalny. „Tego typu wychowanków chcemy kształcić tutaj w Częstochowie.”, dodaje prezes Rakowa:

-Jesteśmy dumni z Kacpra na wielu płaszczyznach. Tak naprawdę dumni z jego rozwoju jako osoby, jako piłkarza. Dla mnie to, że w 3 dni po finale Pucharu Polski idzie chłopak i zdaje maturę. To ja sam nie wiem, czy bym dał radę. Myślę że to pokazuje jego charakter i właśnie tego typu wychowanków chcemy kształcić tutaj w Częstochowie

Aspektem, który był bardzo atrakcyjny podczas wydarzenia, była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Pucharem Polski oraz zobaczenie go z bliska. Zawodnicy z Częstochowy zdobyli go drugi raz z rzędu, pokonując 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie zespół Lecha Poznań.

Galeria: Wystawa “Od Ekstraklasy do Ekstraklasy” w SP nr 12 im. Bolesława Chrobrego w Częstochowie, 10.05.2022/fot. Radio Fiat

Skip to content