Od pożarów po powodzie – działania jednostek Straży Pożarnej

– Pożarną jesteśmy już raczej tylko z nazwy. Zakres interwencji do jakich jesteśmy obecnie kierowani jest niezwykle szeroki – mówił w Poranku Radia Fiat mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Niegdyś do obowiązków strażaków należało, prawie wyłącznie, ratowanie życia i dobytku ludzkiego zagrożonego ogniem. Wraz z upływem czasu i pojawiającymi się nowymi niebezpieczeństwami, jednostki straży pożarnej stawały się jednostkami ratowniczymi, kierowanymi do działań, gdy istniało jakiekolwiek zagrożenie. Na czym obecnie polega praca strażaków wyjaśnia mł. bryg. Kamil Dzwonnik:
– Tak naprawdę, to katalog zdarzeń jest niezamknięty i to z czym my się spotkamy i co nowego nam życie przyniesie, tak naprawdę ciężko powiedzieć. Jeżeli chodzi o rok 2022, to na terenie miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego z ogółu wszystkich zdarzeń, a było ich blisko 7 tysięcy, pożary stanowiły 18% interwencji. I tak jest generalnie nie tylko u nas ale na terenie całego kraju, że te zdarzenia pożarowe oscylują gdzieś w okolicach 20%. Pozostałe kwestie to są właśnie miejscowe zagrożenia, czyli zdarzenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego, ale i z naturalnych praw przyrody. Tak naprawdę pod tą kategorię możemy włożyć wszystko co nie jest pożarem, a tam gdzie po prostu jesteśmy potrzebni musimy udzielić komuś pomocy, zainterweniować, czy to będą zdarzenia właśnie związane z prawami przyrody, powalone drzewa, podtopienia, wichury, zdarzenia chemiczne, naprawdę katalog jest niezamknięty, jak również zdarzenia związane ze zwierzętami czy usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych. To jest naprawdę nieskończony katalog zdarzeń. No i jeszcze malutka grupa alarmów fałszywych, bo i takie są, ale szczęśliwie w większości przypadków są to alarmy fałszywe w dobrej wierze, ewentualnie z instalacji wykrywania. Tych typowo złośliwych mamy naprawdę niewiele.
Do bardzo częstych interwencji straży pożarnych dochodzi niestety w sezonie grzewczym. Śmiercionośne żniwo zbiera tlenek węgla, czyli tzw. czad. Do zagrożeń dochodzi również w wyniku wadliwie działających urządzeń grzewczych w domach i mieszkaniach. Aby uniknąć takich sytuacji straż prowadzi wiele akcji profilaktycznych:
– Całkiem sporo tych interwencji niestety co roku odnotowujemy i my, i nasi koledzy w pozostałych komendach na terenie całego kraju. Dlatego też Państwowa Straż Pożarna od wielu lat już prowadzi szereg akcji społecznych mających na celu uświadamianie tego, jak dużym zagrożeniem jest tlenek węgla. Ten śmiertelnie niebezpieczne gaz niewyczuwalny przez żaden ze zmysłów nie ma smaku, zapachu, nie będzie nas drapał w gardle, szczypał w oczy. Po prostu, jeżeli znajdzie się w pomieszczeniu, w którym przebywamy, poczujemy się troszeczkę słabiej, możemy uznać, że mamy gorszy dzień i może się to tragicznie skończyć. Dlatego “Czad i ogień – obudź czujność” to taka trwająca obecnie kampania, w ramach której między innymi rekomendujemy to, by mieszkańcy wyposażali się w czujki tlenku węgla, bo tak naprawdę to jest jedyna możliwość by wychwycić, że ten śmiertelnie niebezpieczny gaz znalazł się w pomieszczeniu. Ale oczywiście zachęcamy też do tego, by realizować obowiązki, które na nas zostały położone, czyli zaprosić do naszego domu kominiarza, czyścić przewody dymowe i serwisować urządzenia grzewcze, które stosujemy w naszych domostwach. A zdarzenia powstają. W roku 2022 151 takich potwierdzonych zdarzeń gdzie ten tlenek węgla znajdował się w naszym obszarze chronionym, 11 osób poszkodowanych, jedna ofiara śmiertelna. W roku 2023, niewiele tego 23 roku minęło, sezon grzewczy trwa, już mamy potwierdzoną jedną ofiarę śmiertelną. A te statystyki, przekładając je na cały kraj, na wyglądające dużo bardziej tragicznie, bo to jest kilkadziesiąt ofiar w ciągu roku na terenie całego kraju. Także temat bardzo ważny i staramy się przypominać o nim tam gdzie tylko możemy.
Straż Pożarna to służba, która od wielu lat jest na pierwszym miejscu w rankingu zawodów obdarzanych największym zaufaniem społecznym. W jej szeregi niezmiennie chce wstąpić wielu młodych mężczyzn, ale i kobiet.
W Częstochowie i regionie są cztery jednostki Państwowej Straży Pożarnej podlegające Komendzie Miejskiej PSP, piąta jednostka znajduje się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast w samej Częstochowie i powiecie częstochowskim jest 126 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Skip to content