Od września łatwiejsza nauka w Zespole Szkół Muzycznych

Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego w Częstochowie rozpoczyna przygotowania do rekrutacji na nowy rok szkolny 2022/23. Szkoła od września będzie działała na nieco innych zasadach niż dotychczas. Stwarza to możliwość nauki dla dzieci, które lubią śpiewać, a nie miały dotychczas do czynienia z edukacją muzyczną.

Proces rekrutacyjny zostanie wprawdzie uruchomiony dopiero w maju, jednak dyrekcja już teraz zachęca do zainteresowania się ofertą edukacyjną szkoły. Od niedawna bowiem zmianie uległ tryb kształcenia w szkołach muzycznych, który został dopasowany do ośmioletniego programu nauczania szkół podstawowych. O szczegółach mówi Urszul Ledwoń, dyrektor placówki:

ZSM im Marcina Żebrowskiego będzie zapraszał na rekrutację mniej-więcej w połowie maja, ale wszelkie informacje będą wcześniej na naszej stronie internetowej. Od przyszłego roku szkolnego, nasza szkoła będzie otwierać ogólnokształcącą szkołę muzyczną I stopnia. Dzieci będą mogły również u nas realizować obowiązek szkolny z dodatkowym pionem muzycznym. Zachęcamy wszystkie dzieci do tego, aby zapisywały się do naszej szkoły. Mamy naprawdę wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która z pewnościom zapewni dzieciom najlepsze nauczanie.

Do tej pory Zespół Szkół Muzycznych prowadził nauczanie w trybie sześcioletnim dla każdego stopnia nauczania, przy czym edukacja na I stopniu odbywała się wieczorami, po lekcjach w innych placówkach. Obecnie I stopień będzie trwał osiem lat, jak w przypadku wszystkich innych szkół podstawowych, natomiast II stopień został skrócony do 4 lat. Powoduje to, że Zespół Szkół Muzycznych będzie prowadził nauczanie tak jak zwykła „podstawówka”, z jednoczesną dbałością o edukację muzyczną.

Źródło: ZSM im Marcina Żebrowskiego w Częstochowie

Takie rozwiązanie powinno szczególnie zainteresować tych rodziców, których dzieci przejawiają od najmłodszych lat zamiłowanie do muzyki np. poprzez śpiew lub wystukiwanie rytmicznych dźwięków. Z myślą o takich dzieciach, Szkoła przygotowała także cykl konsultacji, podczas których rodzice będą mogli sprawdzić, czy ich dzieci mają ukryty talent muzyczny:

Będziemy chcieli w każdy wtorek, już chyba od przyszłego tygodnia, organizować takie konsultacje dla wszystkich dzieci, które będą chciały do nas przyjść i sprawdzić swoje umiejętności muzyczne. Konsultacje będą się odbywały między godz. 16:00 a 18:00, w sali 58 przy ul. Jasnogórskiej 30. Tam będą też do dyspozycji nauczyciele, którzy będą służyć swoją wiedzą, radą, no i będą sprawdzać też umiejętności dzieci. Będzie można porozmawiać, zobaczyć instrumenty i będziemy zachęcać wszystkie dzieci do tego, żeby przyszły do nas na egzaminy.

Nauczyciele przede wszystkim będą sprawdzali słuch muzyczny u dzieci, który można rozpoznać już od najmłodszych lat. Początkiem rozwoju każdego talentu jest jego odkrycie. Urszula Ledwoń przyznaje, że gdyby nie seria zbiegów okoliczności, sama najprawdopodobniej nigdy nie odkryłaby swoich predyspozycji muzycznych i nie zdecydowałaby się szkołę muzyczną, ponieważ pochodzi z rodziny absolutnie niezwiązanej z muzyką:

Ja też przypadkowo znalazłam się w Szkole Muzycznej – tak można powiedzieć. Była swego czasu (w roku chyba 1980) taka jednorazowa akcja, którą zainicjował pan Mroczek, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół i wtedy nauczyciele naszej szkoły zostali porozsyłani do szkół podstawowych na terenie Częstochowy, po to, aby właśnie „wyłuskać” dzieci, które mają predyspozycje do nauki w szkole muzycznej. I ja też byłam na takim przesłuchaniu – w Szkole Podstawowej nr 38 – przyszła do nas pani Maria Łukaszewska, ówczesna wicedyrektor Szkoły Muzycznej i ponieważ ja śpiewałam na wszystkich akademiach, moja wychowawczyni poprosiła mnie, żebym poszła na takie przesłuchanie. Po przesłuchaniu pani Łukaszewska powiedziała mi, że nadaję się do szkoły muzycznej i że mogłabym przyjść na egzaminy, które wtedy też miały być w maju. Tak to się zaczęło, ale myślę, że gdyby to był taki moment, że nie byłoby mnie w szkole, myślę, że nie zaczęłabym swojej przygody z muzyką, bo moja rodzina nie ma tradycji muzycznych. Raczej zupełnie inne mamy predyspozycje rodzinne – matematyczne i ekonomiczne, natomiast nie mamy tradycji muzycznych.

Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Żebrowskiego jest placówką publiczną, przez co nauka w niej nie wiąże się z kosztami typowymi dla szkół prywatnych. Szkoła dysponuje także instrumentami muzycznymi, które udostępnia dzieciom do nauki. Szczegółowe informacje na temat nauczania w trybie szkoły podstawowej muzycznej oraz wtorkowych konsultacji, sprawdzających predyspozycje muzyczne dzieci, można znaleźć na stronie internetowej szkoły lub pod numerem telefonu 34 324 56 42.

Źródło: ZSM im Marcina Żebrowskiego w Częstochowie

Skip to content