W wyniku rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy ludność cywilna cierpi każdego dnia. Wojna skutkuje licznymi obrażeniami ciała, a także defektami psychicznymi. Osoby poszkodowane przyjmowane są do Polski, gdzie otrzymują też pomoc medyczną. Choć na razie krwi dla ofiar wojny nie potrzeba, zainteresowanie krwiodawstwem – szczególnie w Częstochowie – rośnie.

Do punktu pobrań zgłaszają się zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, czy nawet Rosjanie. Jak podkreśla dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Stanisław Dyląg, każdy krwiodawca musi pamiętać jednak o zachowaniu kilku podstawowych zasad:

– Aby móc oddać krew należy cieszyć się ogólnym stanem zdrowia i być w wielu od 18 do 65 lat. Taka osoba powinna ważyć minimum 50 kg, posiadać dowód tożsamości. Wszystkie inne badania kwalifikacyjne (tzn. badania lekarskie, proste diagnostyczne wymagane przez przepisy) wykonujemy na miejscu. Jeśli bierzemy obecnie jakieś leki, należy odczekać przed pobraniem jakiś czas. Najlepiej, abyśmy nie byli w danym momencie leczeni na określone choroby.

W podziękowaniu za pobranie krwiodawcy otrzymują słodki upominek. Więcej na ten temat mówi Piotr Gajda z Częstochowskiego Legionu – Klubu HDK:

– Należy pamiętać o tym, że w Polsce oddajemy krew honorowo. Jest to więc oddawanie krwi nieodpłatne. Są natomiast pewne benefity. Każdy krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny od danej krwi. Jest to obecnie 8 lub 9 czekolad.

Jak dodaje Stanisław Dyląg, choć od wybuchu wojny w Ukrainie zainteresowanie krwiodawstwem wzrosło, póki co nie ma potrzeby, aby polskie zasoby wysyłać na Wschód:

– Na ten moment nie wysłaliśmy krwi na Ukrainę. Jeżeli ktoś chciałby oddać krew w tym celu to zapraszamy do śledzenia naszych stron. Obecnie mamy pełne magazyny, w związku z czym nie ma konieczności, aby organizować akcje pod hasłem „Ukraina”.

Krwi nie da się zastąpić, a codziennie potrzebuje jej wielu polskich pacjentów. Każdy, kto chciałby im pomóc, może zgłosić się w Częstochowie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38.

ABK

Skip to content