Oddali krew najbardziej potrzebującym

krwiodawstwo 1

Oddając krew – darujesz życie. O tym, jak ważne jest dzielenie się tym, co bezcenne, pamiętali dzisiaj (10 grudnia) uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie, którzy zdecydowali się oddać swoją krew osobom najbardziej potrzebującym. Przed budynkiem szkoły odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przy współpracy z Zarządem Rejonowym PCK w Częstochowie i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
– Jesteśmy tutaj po raz kolejny na zaproszenie młodzieży, żeby zorganizować akcję poboru krwi. Na pewno część oddających krew osób denerwuje się. Dotyczy to szczególnie tych, którzy robią to po raz pierwszy. Staramy się jednak rozwiać wszystkie wątpliwości, odpowiedzieć na wszystkie pytania. Przy tego typu akcji obecny jest zawsze lekarz oraz pobierające krew pielęgniarki. Zapewniona jest zatem opieka medyczna, która natychmiast zareaguje w sytuacji lekkiego omdlenia lub złego samopoczucia u któregoś z dawców. Ponadto wcześniej przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad z lekarzem, dlatego osoby, którego nie mogłyby oddać krwi z uwagi na własne bezpieczeństwo, uzyskują od razu informacje na ten temat. Przypominam, że by móc oddać krew należy być osobą dorosłą, mieć ukończony 18 rok życia. Ponadto trzeba być osobą zdrową, nie brać żadnych leków, nawet tych, które bierze się okazjonalnie – od bólu głowy. O wszystkie szczegóły można zapytać lekarza, który odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Każda zdrowa osoba nie biorąca leków jest przez nas mile widziana. Zachęcam wszystkich serdecznie – podkreśliła Barbara Ociepa, koordynator Oddziału Terenowego Krwiodawstwa w Częstochowie.
Do akcji krwiodawstwa mogą przystępować osoby zdrowe ważące ponad 50 kg, posiadające dokument tożsamości, po lekkim śniadaniu. O tym, dlaczego warto pomagać w ten sposób innym, mówi Paulina Mąka, uczennica IV klasy Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego:
– Zdecydowałam się oddać krew dlatego, że kiedyś moja mama potrzebowała krwi przy operacji i czyjeś wsparcie uratowało jej wówczas życie. W związku z tym pomyślałam o tym, że ja także mogę komuś w ten sposób pomóc. Uważam, że bardzo potrzebne są tego typu akcje, ponieważ tej krwi nigdy nie jest za wiele w szpitalach – wyznała uczennica oddająca krew.
W akcji mogli dzisiaj wziąć udział wszyscy zainteresowani od godz. 9.00 do 13.00.

PI

Skip to content