Dobiegła końca trwająca kilka lat renowacja zabytkowych instrumentów muzycznych ze zbiorów jasnogórskich. Konserwacji zostało poddanych kilka instrumentów: 2 cytry, mandolina, 5 skrzypiec i ludowy instrument kaukaski, a także kilkanaście kręglików, czyli części do instrumentów dętych.
Zadania podjęła się Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu.
– Staraliśmy się zachować oryginalność tych instrumentów. Nasza konserwacja polegała na ich zabezpieczeniu – mówił konserwator Mirosław Baran.
Nie wszystko się udało, przynajmniej na razie, bo z niektórych instrumentów zostały tylko części. Ale i w takich przypadkach nie wszystko jest stracone.
– Mamy dużo części pojedynczych dętych instrumentów, których nie da się zrekonstruować w całości, lecz mamy plany, by w przyszłości na podstawie zachowanych elementów dokonać pełnej rekonstrukcji – powiedział Piotr Cieślak, kierownik pracowni.
Cała kolekcja jasnogórska liczy ok. 200 instrumentów. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze podjął się kompletnej konserwacji tych zabytkowych instrumentów już w 2009 roku.
– Te instrumenty są dowodem materialnym na chwałę Bożą jaka tu rozbrzmiewała przez wieku i jednocześnie pokazuje troskę ojców Paulinów, którzy zawsze dbali o piękno liturgii – stwierdził o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.
Każdy z instrumentów, poddanych renowacji, został dokładnie sfotografowany i opisany. Jesienią 2019 roku planowane jest wydanie katalogu zabytkowych instrumentów po dawnej Kapeli Jasnogórskiej.
MD
źródło: BP Jasna Góra