Osoby, które chcą odebrać odpis aktu stanu cywilnego, muszą udać się w inne miejsce niż dotychczas. Nowy punkt wydawania dokumentów znajduje się przy wejściu do budynku Urzędu Stanu Cywilnego od strony ul. Śląskiej i Sobieskiego.

Długie kolejki na stojąco przy zakratowanych okienkach to już przeszłość. Teraz każdy, kto przyjdzie po odpis aktu małżeństwa, dostanie go szybciej. Zmieniły się także warunki wydawania dokumentów, o czym mówi Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego

– Do tej pory akty wydawaliśmy w okienkach, a klient obsługiwany był na stojąco. Niestety nie było możliwości zorganizowania innej formy obsługi. Od kilku dni odpisy wydawane są w innym miejscu. Wejście do budynku jest od strony ul. Śląskiej i Sobieskiego. Tam na siedząco w bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem wydawane są odpisy aktów stanu cywilnego.

Do 2015 roku w Częstochowie akty stanu cywilnego we wszelkich typach sporządzane były w wersji papierowej. Urzędnicy zszywali je w księgi, aby później wydać odpis. Jak wyjaśnia Rafał Bednarz – obecnie urzędnicy korzystają z elektronicznego systemu rejestracji stanu cywilnego.

– Dzisiaj, żeby wydać jakikolwiek odpis aktu, najpierw musimy przenieść go do wersji elektronicznej. Częstochowa jest jednym z liderów w kraju, jeśli chodzi o ilość przenoszonych aktów stanu cywilnego. Tylko w ubiegłym roku przenieśliśmy aż ponad 50 000 rekordów. Jednym z celów akcji masowej migracji aktów jest skrócenie czasu oczekiwania na odpis. U nas, już dzisiaj, nie czeka się dłużej niż 3-4 dni. Zazwyczaj staramy się to robić z dnia na dzień, mimo że ustawowy termin zobowiązuje nas do załatwienia tej sprawy w ciągu 7 dni roboczych.

W 2015 roku urzędnicy policzyli, że przeniesienie do systemu ok 650 000 dokumentów potrwa 30 lat. Obecnie okres ten skrócił się co najmniej o 1/3, co spowodowane jest udziałem w programie masowej migracji i przenoszeniem bardzo dużej liczby rekordów. Z wprowadzenia całej bazy aktów stanu cywilnego do elektronicznego systemu rejestracji korzystają nie tylko osoby załatwiające sprawy w Częstochowie. Od kilku lat dowolny odpis aktu stanu cywilnego można odebrać w Urzędzie wybranym przez siebie.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content