Odsłonięcie tablicy upamiętniającej dr Aurelię Woźnicką „Relę”

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej dr Aurelię Woźnicką ps. „Rela” miało miejsce 10 października przed kaplicą Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie. W uroczystościach zaplanowanych na godziny południowe wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie oraz klasy mundurowe Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

– Postać, której losy wojenne są związane z Częstochową. To tu od pierwszych dni wojny wstąpiła do konspiracji, przygotowując materiały wybuchowe dla Armii Krajowej. To tutaj działała w PCK, tworząc je w pierwszych dniach wojny. Tutaj też była więziona w więzieniu na Zawodziu – przybliżył historię „Reli” Jan Kwaśniewicz, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wspólnie z Senatorem RP Arturem Warzochą, odsłonięcia tablicy upamiętniającej dr Aurelię Woźnicką dokonał wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński.

– Dzisiaj otrzymaliśmy wielką szansę, oddania wyrazów czci, uznania i przywiązania do jej pamięci, aby kultywować tę piękną patriotyczną tradycję. Nie było to do końca możliwe wtedy, gdy zmarła w 1979 roku. Informacje, które będą pączkować po dzisiejszym wydarzeniu, spowodują, że będziemy godnie czcić Panią Aurelię – zapewniał wiceminister rolnictwa.

Tablicę sfinansowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

BNO

Skip to content