Wkrótce wszyscy wielbicie jednego z najtrudniejszych tańców na świecie będą mieli okazję obejrzeć taneczną bitwę na żywo. W sobotę 19 grudnia o godz. 19.00 na terenie Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie rozpocznie się Ogólnopolska Liga Tańca Break Dance.
– Zapraszamy publiczność na imprezę – ostatnie spotkanie eliminacyjne I Ogólnopolskiej Ligi Tańca Break Dance M1DANCEBATTLE. Najlepsze drużyny taneczne w Polsce będą wyłonione do finału, który odbędzie się w maju 2016 roku w Poznaniu. W Miejskim Domu Kultury wyłonionych zostanie 12 najlepszych zespołów breakdance’owych. Będziemy gościć wielkie sławy tańca Break Dance, jak np. Darc Marc z Norwegii czy Huher z zespołu Azizi. Wydarzenie poprowadzi Rademenez reprezentujący zielonogórską ekipę Tabasco Break Rebels. Myślę, że te nazwiska nie są obce wszystkim osobom znającym się na tym tańcu. Dlatego serdecznie zapraszam. Eliminacje rozpoczną się u nas już o godz. 15.00. Każda grupa będzie mogła liczyć minimalnie 4 osoby, a maksymalnie 8 uczestników – informuje Paweł Musiał, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie.
Zespoły biorące udział w wydarzeniu klasyfikowane są na bieżąco. Jest o co walczyć. Pula nagród w Ogólnopolskiej Lidze Tańca Break Dance wynosi ponad 65 tys. złotych. Arkadiusz Skuza, właściciel jednej ze szkół tańca break dance w Częstochowie opowiedział o tej skomplikowanej dyscyplinie tanecznej:
– Można śmiało powiedzieć, że taniec break dance jest jednym z najtrudniejszych tańców na świecie, ponieważ nauczenie się jednej figury wymaga trenowania przez kilka miesięcy – w zależności od tego, na jakim etapie nauki znajduje się ucząca się osoba. Na etapie podstawowym można nauczyć się dosyć wiele przez pół roku, natomiast w fazie średniozaawansowanej figury są już trudniejsze i wymagają więcej czasu. Najlepszym wiekiem, w jakim można rozpocząć naukę tego stylu jest 5-6 lat. Oczywiście w tym okresie nie można nauczyć się trudniejszych elementów, jednak te podstawowe można już ćwiczyć w tym czasie. Początki tańca break dance na świecie sięgają lat 70-tych XX wieku w dzielnicy Bronx w Nowym Jorku. Niektórzy tancerze wnioskują, że styl ten powstał wcześniej. Jeśli chodzi o Częstochowę, to ja jestem jednym z pierwszych tancerzy tego stylu. Zaczynałem ćwiczyć w 1995 roku wraz z kilkoma kolegami, którzy aktualnie już się tym nie zajmują, natomiast ja wciąż trenuję i uczę tańczyć.
Osoba tańcząca break dance to „b-boy” (biboj) w przypadku mężczyzny oraz „b-girl” (bigerl) jeśli mowa o kobiecie.
PI
foto: http://www.mdk.czest.pl/