Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. Jest on obchodzony 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Zdaniem psychoterapeuty, ks. dr. Tomasza Knopa, mówiąc o leczeniu depresji, należy wziąć pod uwagę zarówno farmakoterapię, jak i przyczynę powstania choroby, którą często bywa nierozwiązany problem:
– Na przykład jakiś rodzaj nerwicy, czy jakaś choroba, warto temu się przyjrzeć. O ile leki pomogą w tym, żeby opanować objawy, najczęściej nie rozwiążą tego co wywołuje depresję, bo to może być jakaś trauma, do której trzeba wrócić, coś trzeba przepracować.
O depresji można mówić, jeśli stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłużej, niż dwa tygodnie. Depresja jest chorobą, którą należy leczyć. Więcej na temat depresji mówi Roma Kalemba-Pietrzak – psychoterapeutka:
– Jest to taki czas, w którym nie tylko mamy obniżony nastrój i towarzyszy nam jakieś poczucie pustki, poczucie bezradności, utrata zainteresowania sprawami, które do tej pory uważaliśmy za ważne, albo wiele rzeczy sprawia nam trudność. Ciężko nam wstać rano z łóżka, ciężko nam zrobić wokół siebie jakieś czynności pielęgnacyjne.
Statystyki wskazują na drastyczny wzrost prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat, czyli każdego dnia mniej więcej czworo dzieci uznaje, że nie chce żyć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby rozpoznać zmiany u młodych osób? O tym mówi Dorota Sikora, zastępca dyrektora Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie:
– Zarówno nauczyciele, wychowawcy, jak i rodzice powinni obserwować dzieci i zwracać uwagę na różne symptomy, które są nietypowe i różnią się od wcześniejszych zachowań. Depresja kojarzy się nam zwykle ze smutkiem, płaczliwością, natomiast bardzo często nie bierzemy pod uwagę również tego, że dzieci mogą być rozdrażnione, agresywne i to też symptomy depresji. Również zmiany w wyglądzie, zmiany wagi. Ucieczka w świat wirtualny, bo to też bardzo często obserwujemy, że zamiast realnego rówieśnika pojawiają się wirtualni.
Szukanie pomocy jest ważne, ale nadal jednak wstydliwe. Udanie się do m.in. psychologa, czy terapeuty nadal bywa tematem tabu. Jednak mówić trzeba, tym bardziej, że problemy z depresją mają nie tylko dorośli, ale i małe dzieci, o czym wspomina Dorota Sikora:
– Małe dzieci też mogą cierpieć na depresję i tutaj ich objawy są takie jak obgryzanie paznokci, zaburzenia kompulsywne. Bardzo często pojawiają się oczywiście zachowania jak płaczliwość, ale i bóle brzuszka, moczenie nocne, rzadziej bóle głowy, bo to bardziej może być u młodzieży.
W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją nie powinniśmy zapominać o osobach, które – po wielkiej traumie, którą przeżyły w Ukrainie z powodu wojny – znajdują się w naszym kraju, o czym przypomina Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:
– I to są dzieci, które w znacznym stopniu borykają się z tymi obrazami i z doświadczeniami, którymi na przełomie wybuchu wojny niestety przyszło im żyć. W naszym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Ogrodowej psycholog prowadzi pomoc psychologiczną dla dzieci w języku ukraińskim.
Depresja dotyka niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, statusu społecznego i majątkowego. Towarzyszą jej stany obniżonego nastroju, poczucie braku energii, niemożność przeżywania radości, niska ocena własnej wartości, ogranicza zdolność do pracy i nauki. To choroba uleczalna, nawet przy całkowitym braku nadziei. Nie bójmy się prosić o pomoc!