Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie już w ten weekend

Fot. Radio Fiat

Pod hasłem “Do Maryi Niewiasty Eucharystii” odbędzie się w tym roku Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony. Pielgrzymka Rolników rozpocznie się 5 września Mszą św. o godzinie 19.00, której przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Od 4 do 6 września w Częstochowie trwać będą jedne z najważniejszych wydarzeń rolniczych w całym kraju. Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie oraz XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza to po pierwsze czas wspólnej modlitwy, ale też okazja do obejrzenia maszyn, ludowych rękodzieł czy też spróbowania żywności pochodzącej z różnych stron Polski. Co roku miejscem wystawy była III Alei Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na epidemię koronawirusa władze miasta odmówiły udostępnienia terenu, dlatego wydarzenie odbędzie się na parkingu przy Jasnej Górze. Teren sanktuarium stanie się więc miejscem organizacji dwóch ważnych rolniczych wydarzeń. Jak podkreśla abp Wacław Depo, ich istotą jest przede wszystkim dziękczynienie Bogu za obfite plony i błogosławieństwo w czasie pracy.

– Dziękczynienie jest celem dożynek. To wszystko, abyśmy mieli świadomość, że dary, które odbieramy, czyli dary ziemi jak i te, które są związane z ludzką pracą, są przede wszystkim z woli Boga. To, że spotykają nas różne kataklizmy, jest przyczynkiem do naszej ludzkiej solidarności. Mamy dziękować również wtedy, kiedy przechodzimy przez krzyże. Każdy musi przyjąć swój krzyż i dopiero wtedy idziemy za Chrystusem, bo bez krzyża nie ma chrześcijaństwa. Bez krzyża i naszego udziału w cierpieniu nie ma przejścia do życia wiecznego.

Jasnogórskie Dożynki to również czas zwrócenia uwagi na problemy polskiego rolnictwa oraz polskich wsi, o czym mówi bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

– Jednym z największych wyzwań stojących przed rolnikami jest zachowanie ducha wsi polskiej. Dzietność i chęć przejmowania pracy rolniczej, ogrodniczej, pszczelarskiej przez młode pokolenie.

Modlitwa w intencji rolników rozpocznie się Mszą św. 5 września o godz. 19.00. Suma Pontyfikalna z błogosławieństwem wieńców żniwnych odbędzie się natomiast 6 września o godzinie 11.00. Przewodniczyć jej będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Udział w tegorocznych Dożynkach Jasnogórskich zapowiedzieli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister środowiska Michał Woś.

ABK/BPJG

Skip to content