Operacja robotem da Vinci w Częstochowie

W miejscu byłego szpitala Nu-med swoją działalność rozpoczęła nowa placówka medyczna. Szpital Mazovia oferuje pacjentom konsultacje specjalistyczne oraz szerokie spektrum zabiegów urologicznych i onkourologicznych, także z zastosowaniem robota da Vinci. Pierwszy pacjent operowany był za pomocą tego urządzenia 31 marca.

Współzałożycielem oraz Dyrektorem Zarządzającym Szpitala Mazovia jest dr hab. n. med. Igal Mor – przewodniczący Sekcji Urologii Robotowej Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

– Na co dzień oceniam epidemiologię oraz jakość świadczeń urologicznych. Po pewnej analizie ustaliliśmy, że w tej części województwa śląskiego warto wesprzeć urologię nowoczesną, mało inwazyjną. Staramy się iść z duchem czasu. Mazovia stawia też na współpracę z partnerem publicznym, którym jest NFZ. Nie mamy kontraktu z Funduszem, ale znaleźliśmy sposób, aby pacjenci nie byli obciążeni kosztami zabiegów da Vinci.

Dzięki ofercie szpitala Częstochowa stała się ważnym punktem na urologicznej mapie placówek medycznych w Polsce oraz pierwszym na Śląsku miejscem świadczącym usługę robota da Vinci. Zastosowanie nowoczesnej technologii cechuje się zmniejszeniem inwazyjności oraz mniejszym ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Po ok. trzech dniach hospitalizacji pacjent może wrócić już do domu. O szczegółach pracy urządzenia mówi dr n. med. Tomasz Szopiński, certyfikowany operator robota chirurgicznego da Vinci:

– Robot da Vinci jest systemem wspomagania pola operacyjnego. Posiada pewne cechy, które powodują, że operację można wykonać z dokładnością – w sposób niedostępny zarówno w technice otwartej, jak i laparoskopowej.

Pierwszym pacjentem operowanym w Częstochowie przy użyciu robota da Vinci był mężczyzna chorujący na raka gruczołu krokowego. Jak tłumaczy dr Jan Powroźnik, urolog Szpitala Mazovia – to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn, także w młodym wieku:

– Raka gruczołu krokowego możemy leczyć na 2 sposoby – poprzez operację lub też naświetlając. Jesteśmy urologami, więc leczymy tego typu nowotwór operacyjnie. Wyróżniamy tu metodę klasyczną (przecinamy powłoki) oraz wspomaganą systemem da Vinci, który dostępny jest w placówce częstochowskiej. W przypadku drugiej z metod inwazyjność jest dużo mniejsza.

Szpital Mazovia w Częstochowie dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym (TK, USG układu moczowego, biopsje oraz biopsje fuzyjne), salami dla pacjentów (łącznie 30 miejsc) oraz dwiema salami operacyjnymi, przystosowanymi do przeprowadzania zabiegów z zastosowaniem robota da Vinci.

ABK

Skip to content