Jaką historię kryje w sobie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza? Na to pytanie, a także wiele innych, odpowiadał dr Łukasz Pabich podczas oprowadzania kuratorskiego 30 lipca. Wystawę „Dzieje górnictwa rud żelaza” przyszli zobaczyć zarówno dorośli, jak i dzieci.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza istnieje jako samodzielny oddział Muzeum Częstochowskiego. Jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju pokazującą dzieje oraz rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Muzeum otwarte zostało w 1968 roku wraz ze stałą ekspozycją. O tym, czego można się z niej dowiedzieć mówi dr Łukasz Pabich z Muzeum Częstochowskiego:

– Eksponaty zebrane w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza pochodzą głównie z kopalń –„Szczekaczki”, „Barbary”, „Tadeusza I”, Tadeusza II”. Muzeum otwarte zostało w celu podtrzymywania pamięci o tym, jak wyglądała tradycja górnicza, która trwała na tych terenach aż 600 lat.

Jak dodaje Łukasz Pabich, impulsem do organizacji oprowadzania kuratorskiego stała się 40 rocznica zamknięcia ostatniej kopalni rud żelaza na częstochowskim obszarze rudonośnym:

– Była to kopalnia „Wręczyca”, która została zamknięta 30 czerwca 1982 roku. Przy okazji zapraszam na Industriadę, która odbędzie się na początku września. Po Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oprowadzać będą też górnicy.

Wystawę obejrzeć można również przed rozpoczęciem Industriady. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do czwartku w godz. 11.30-17.00 oraz piątku do niedzieli w godz. 11.30 – 17.30.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Skip to content