ORP „Orzeł” – Historia opowiedziana grą planszową

We wtorek 12 kwietnia katowicki oddział IPN zaprezentował w Częstochowie nową grę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej, opowiadającą o historii legendarnej polskiej łodzi podwodnej ORP „Orzeł”. W Przystanku Historia IPN przy al. NMP odbyła się prezentacja gry oraz krótka prelekcja poświęcona ułańskiej fantazji polskich „podwodniaków” z czasów II Wojny światowej.

ORP „Orzeł” był pierwszym w swojej klasie polskim okrętem podwodnym, zbudowanym częściowo na holenderskiej licencji. Został zwodowany w połowie stycznia 1938 roku jako jedna z najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku załoga była zmuszona wycofać okręt z Gdyni do Tallina, gdzie został internowany. Polscy „podwodniacy” nie dali za wygraną i kilka dni po internowaniu dosłownie ukradli okręt zacumowany w porcie, którym następnie wypłynęli do Wielkiej Brytanii.

Źródło: IPN

Właśnie o tej brawurowej ucieczce opowiada nowa gra IPN-u, o której więcej mówi Karol Krajewski z częstochowskiego oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach:

Gra edukacyjna „ORP Orzeł” jest bardzo dynamiczną grą strategiczną przeznaczoną dla dwóch graczy. Jeden dowodzi niemiecką Kriegsmarine, drugi natomiast wciela się w załogę okrętu ORP Orzeł. Celem gracza wcielającego się w polski okręt jest wyprowadzenie go z Morza Bałtyckiego za cieśniny duńskie. Gra polega na oszukiwaniu swojego przeciwnika i blefowaniu poprzez kładzenie zakrytych żetonów i takie manewrowanie okrętem, aby przeciwnik nie wiedział gdzie celować i jak zatopić Orła. W grze występuje też czynnik losowy, mamy rzuty kością. W praktyce jest ona naprawdę bardzo ciekawa i wciągająca dzięki blefowaniu i czynnikowi losowemu.

Fot. Radio Fiat

Gry planszowe oraz karciane zyskały w ostatnich latach na popularności w Polsce. Nie umknęło to uwadze ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, którzy zdecydowali się wykorzystać gry fabularne jako narzędzie do popularyzowania polskiej historii. Lista gier edukacyjnych IPN liczy już ponad 20 tytułów. Jak na taką formę lekcji historii reaguje młodzież?

Zdecydowanie z dużym zainteresowaniem. Miałem w zeszłym tygodniu takie doświadczenie, prowadziłem w szkole w Tychach zajęcia edukacyjne z użyciem gier planszowych. Co prawda z innymi grami (Kolejką i Reglamentacją) bo zajęcia dotyczyły życia w realiach gospodarki socjalistycznej i gry okazały się bardzo dobrym narzędziem dla przedstawienia tych realiów i zilustrowania faktów historycznych.

ORP „Orzeł” zaginął podczas patrolowania Morza Północnego w czerwcu 1940 roku. Załogi ani wraku nigdy nie odnaleziono, a sam okręt do dziś jest uznawany za zaginiony. Przyczyny zaginięcia lub zatonięcia polskiej załogi nie są znane. Wiadomo tylko, że brytyjska Marynarka Wojenna zaraz po wojnie utajniła akta „Orła” na 50 lat, a następnie w 1995 roku przedłużono okres utajnienia o kolejne półwiecze. Gra pt. Wojenna Odyseja ORP „Orzeł” jest żywym pomnikiem okrętu i marynarzy, których tajemnicze zaginięcie nigdy nie zostało wyjaśnione.

Skip to content