Ostatnie godziny kampanii wyborczej

Już tylko jeden dzień pozostaje do wyborów samorządowych. W najbliższych wyborach Polacy wybiorą wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych gminnych, miejskich, powiatów i sejmików województw. Ich kadencja będzie trwała pięć lat. Głosować będzie można w niedzielę w godzinach od 7.00 do 21.00.

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny. Zabronione jest całkowicie prowadzenie jakiejkolwiek agitacji. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Jeżeli kandydat na włodarza danej gminy nie otrzyma ponad 50 proc. ważnych głosów, zostanie przeprowadzona druga tura. Została wyznaczona na 4 listopada. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie mogą startować do rad powiatów, ani sejmików. Kadencja samorządów została wydłużona z 4 do 5 lat. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci oraz radni będą mogli od najbliższych wyborów rządzić maksymalnie przez dwie kadencje. Mieszkańcy miast na prawach powiatu dostaną trzy karty: z kandydatami do rady miasta, z kandydatami na prezydenta miasta oraz z kandydatami do sejmiku województwa. Mieszkańcy pozostałych gmin oprócz tych trzech kart dostaną też kartę z kandydatami do rady powiatu. Żeby głos był ważny, znak X stawiamy przy nazwisku jednego kandydata.

PNP