Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w niemal całym kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alert obowiązuje w niemal całym kraju od godz. 14 do późnych godzin wieczornych.

Nie objął województwa podlaskiego i wschodnich powiatów warmińsko-mazurskiego – informuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

– Ostrzegamy przed opadami deszczu, które mogą mieć wysokość do 40 mm. Dodatkowo porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h, a grad może mieć średnicę nawet 4 cm. Sytuacja ta potrwa przynajmniej do godzin późnowieczornych. W nocy burze będą występowały raczej we wschodniej części kraju. 

Synoptycy IMGW spodziewają się jutro w południowo-wschodniej części kraju opadów do 60mm i porywów wiatru nawet do 110 km/h. Jak dodał Walijewski, nie niewykluczone są także trąby powietrzne.

IMGW zaznaczył, że ostrzeżenie może być kontynuowane.

Jak powiedział rzecznik IMGW, na Podkarpaciu w piątek i sobotę suma opadów wyniosła ponad 200 litrów na metr kwadratowy. To oznacza, ze w ciągu dwóch dni spadło tam dwa razy więcej deszczu, niż zwykle przez miesiąc.

– Tak gwałtowny opad spowodował nie mniej gwałtowne wzrosty stanu wody. Na ok. 12 stacjach przekroczony został stan ostrzegawczy, na 3 stan alarmowany, jednak obecnie stany te się stabilizują. Mimo to jutro znów doświadczymy podniesienia się poziomu wód – możliwe są zalania i podtopienia.

Synoptycy przewidują, że opady utrzymają się przynajmniej do poniedziałku.

źródło: IAR

CATEGORIES
TAGS
Share This