Oszukiwali „na hydraulika” i popłynęli…

Fot. opole.policja.gov.pl

Wspólne działania policjantów z Opola i Częstochowy doprowadziły do zatrzymania trzech osób działających pod legendą pracowników wodociągów. Takim sposobem mieli ukraść blisko kilkadziesiąt tysięcy złotych należących do 85-latki z Opola.

Złodzieje łupów jednak nie dowieźli do celu, ponieważ na trasie czekali na nich częstochowscy policjanci.

– Mężczyzna, podający się za pracownika wodociągów razem z właścicielką mieszkania wszedł do kuchni. Następnie zaproponował, by 85-latka nabrała zapas wody, ponieważ ta będzie zakręcona z powodu awarii. W tym czasie do mieszkania niepostrzeżenie miały wejść dwie kobiety. Wykorzystując zamieszanie w kuchni, splądrowały pokoje. Ich łupem padło blisko 30 tys. zł. Po opuszczeniu mieszkania przez mężczyznę seniorka zadzwoniła do spółdzielni, żeby potwierdzić, czy wysyłali hydraulika. Usłyszała, że takich zleceń nie było. Wtedy zorientowała się, że skradziono jej oszczędności. Policjanci z Opola nawiązali kontakt z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, którzy szybko ustalili, że za tym oszustwem stoi znana im grupa przestępców. W Blachowni mundurowi zatrzymali samochód, którym podróżowali złodzieje – mężczyzna w wieku 55 lat oraz dwie kobiety: w wieku 75 i 50 lat. Znaleźli też wszystkie pieniądze pochodzące z kradzieży – poinformowała Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Następnego dnia zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży. 55-latek był już karany za podobne przestępstwo i działał w warunkach recydywy. Dlatego też decyzją sądu trafił do aresztu na trzy miesiące:

– Wobec 70-latki i 50-latki sąd zastosował dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Za przestępstwo kradzieży mężczyźnie grozi do 7,5 roku więzienia. Kobiety muszą liczyć się z karą do 5 lat pozbawienia wolności. Apelujemy o czujność i rozwagę! Nie wpuszczajmy do swojego domu obcych osób przed sprawdzeniem, czy są tymi, za których się podają. Jeśli wpuścimy do mieszkania złodzieja, na pewno nie wyjdzie z pustymi rękami – zaapelowała policjantka.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się, nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Bardzo często wykorzystują łatwowierność starszych osób. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nie przelewajmy pieniędzy, ani nie przekazujmy ich obcym, jak również nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób.

BNO

Skip to content