Oszuści, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, znów dali o sobie znać. Wczoraj w Częstochowie i na terenie województwa śląskiego doszło do co najmniej 20 takich przypadków.

Niestety, wśród nich była 62-letnia seniorka, która straciła 25 tys. zł. Sprawcy podszywali się pod osoby najbliższe lub policjantów, informując o wypadku drogowym z winy członka rodziny. Jedynym szybkim rozwiązaniem, aby nie mieli z tego powodu kłopotów, była gotówka, o którą prosili rozmówców. Co należy zrobić w przypadku, gdy otrzymamy telefon z próbą wyłudzenia pieniędzy?

– Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji zachować rozwagę i spokój. Jeśli ktoś do nas zadzwoni, poprosi o pieniądze i będzie chciał wyłudzić od nas oszczędności, najlepiej rozłączmy połączenie telefoniczne z taką osobą i bezpośrednio skontaktujmy się członkiem rodziny, bądź z policją – odpowiada asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowskie.

Częstochowska policja przypomina, że aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa, należy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

– Policja, Prokuratura czy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji nigdy nie proszą o przekazanie lub przelanie na podane konto pieniędzy, jako dowodu w sprawie, bądź zadośćuczynienia za szkody powstałe w zdarzeniu drogowym – przypomina asp. szt.

Policyjne podsumowanie 2018 roku wykazało, że w całym kraju w wyniku przestępstw na „policjanta” oraz na „wnuczka” starsze osoby straciły ponad 60 mln zł.

BNO
Fot.: KMP w Częstochowie

Skip to content