Oszustwa “na koronawirusa” – minister Zbigniew Ziobro zapowiada ściganie oszustów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro/fot. archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro/fot. archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

W związku z zachorowaniami na COVID-19, spowodowanymi koronawirusem, policja otrzymuje sygnały o przypadkach oszustw wykorzystujących zaistniałą sytuację. W sieci pojawiają się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów, bądź tzw. cudownych herbat, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prokuratura będzie ścigała oszustów, chcących zarabiać na epidemii koronawirusa. Na jego polecenie Prokurator Krajowy Bogdan Świeczkowski powołał specjalny zespół . Minister Ziobro podkreślił, że organy ścigania podejmą zdecydowane działania, gdy dojdzie do oszustwa, czy innego określonego w Kodeksie Karnym przestępstwa:

– Nie możemy pozwolić na to, aby przestępcy żerowali na ludzkiej krzywdzie, lęku, niepewności oraz poczuciu bezpieczeństwa, które jest związane z jego zapewnieniem nie tylko sobie, ale całej rodzinie. Często ludzie w desperacji są gotowi za to płacić duże pieniądze. Pojawiają się osoby, które z niskich pobudek, bezwzględnie i cynicznie chcą to wykorzystywać. Nie możemy się na to zgodzić, dlatego w Prokuraturze Krajowej powstał zespół, którego zadaniem jest monitorowanie tej sytuacji – oznajmił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny zaznaczył, że jeśli zostanie stwierdzone konkretne przestępstwo, śledczy zareagują z cała stanowczością. Podkreślił, że oszuści zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Policja w całym kraju ostrzega także przed fałszywymi informacjami dotyczącymi epidemii i nakłanianiem klientów banków do dokonywania transakcji finansowych. Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikatów i fałszywych informacji związanych z koronawirusem. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

BNO/IAR/TVP Info/d Pilecki/w kj

Skip to content