Otwarcie Oddziałów Szpitalnych oraz Traktu Operacyjnego na Parkitce

W poniedziałek 9 maja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie otwarto nowe Oddziały Szpitalne oraz Trakt Operacyjny.

Zaprezentowane zostały 3 sale operacyjne Traktu Operacyjnego oraz Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi, a także Oddziału Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych wraz z Pracownią Endoskopii.

O zmianach w szpitalu mówi członkini Zarządu Województwa Śląskiego, Izabela Domogała:

W 2019 roku podjęliśmy taką decyzję żeby ten szpital zmodernizować. Dziś już mamy ponad 4 tysiące metry kwadratowe tego szpitala zmodernizowanego. Prawie 130 kawałku nowego sprzętu, 137 sal nie tylko operacyjnych, sal chorych, gabinetów już jest po modernizacji, a przed nami inne inwestycje. […] I cieszymy się bardzo, że tak w krótkim czasie ponad 500 dni, te inwestycje zostały zrealizowane i cieszę się, że uciekliśmy przed wzrostem cen, który by podrożał nam tą inwestycję.

O tym, co te udoskonalenia znaczą dla pacjentów mówi dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski:

Przede wszystkim lepsze warunki leczenia, to jest raz. Warunki, które są lepsze pod względem lokalowym, ale również sprzętowym. Tego sprzętu w wielu wypadkach nie widać, ale to jest najnowocześniejszy sprzęt biorąc pod uwagę Trakt Operacyjny i Odział Chirurgi Onkologicznej to nakłady budowlane to jest około 10-11 mln zł. Drugie tyle to jest sprzęt, który kupiliśmy by te dwa miejsca wyposażyć. […] W roku poprzednim kupiliśmy nowy sprzęt również do procedur, których nigdy tutaj nie robiono diagnostyki trzustki, wątroby. Coś co półtora roku temu było nie osiągalne w tej chwili jest to w zasięgu ręki dla częstochowian. Mając na uwadze, że nowotwory trzustki dają objawy wtedy kiedy są już nieuleczalne, to dlatego tak istotna jest ta wczesna diagnostyka, do której częstochowianie mają już dostęp.

Dyrektor placówki zapowiedział kolejne inwestycje. Najpilniejszą jest wybudowanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz remont starego Traktu Operacyjnego.

KKO

Skip to content