sam_2447

W Częstochowie odbywa się V Zjazd Żydów Częstochowian (19-22 września). Z tej okazji do miasta przybyło prawie 200 gości z całego świata, mających częstochowskie korzenie oraz ich potomków. W tym roku jednym z głównych wydarzeń zjazdu stało się otwarcie wystawy „Żydzi Częstochowianie”,

We wtorek (20 września) dokonano uroczystego otwarcia ekspozycji, która mieści się na parterze zabytkowej kamienicy przy ul. Katedralnej 8.

Szczególnym gościem wydarzenia był Zygmunt Rolat – przewodniczący Światowego Związku Częstochowian i Ich Potomków, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy, działacz na rzecz kultury i dialogu polsko-żydowskiego oraz mecenas wielu wydarzeń związanych z tematyką żydowską, odbywających się w Polsce.

O randze wystawy mówił otwierający uroczystość dyrektor Muzeum Częstochowskiego, Janusz Jadczyk:

– Światowy Kongres Żydów skończy się po kilku dniach, ale wystawa i nasza działalność w tym ważnym i dla państwa miejscu będzie długa i będziemy starali się korzystać z waszej wiedzy, a wy sami będziecie tutaj zawsze miłymi gośćmi.

W uroczystościach, obok przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, wzięła udział Ambasador Izraela w Polsce Anna Lazari oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

– Częstochowa jest najlepszym przykładem tego, co oznacza współpraca polsko-żydowska” – podkreślał Michael Schudrich.

Wystawa „Żydzi Częstochowianie” powstała w 2004 roku z okazji I Zjazdu Żydów Częstochowian. Została doceniona nie tylko w Częstochowie – prezentowano ją w wielu miastach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dziś ponownie otwarta, ekspozycja została uzupełniona i zaaranżowana na nowo.

Na wystawę składają się głównie zdjęcia, dokumenty i pamiątki udostępnione przez Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe, Żydowski Instytut Historyczny i osoby prywatne, które nadesłały je z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy Zachodniej. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w kilku zróżnicowanych kolorystycznie salach tematycznych i ukazują życie żydowskiej społeczności w przedwojennej Częstochowie, a także podczas niemieckiej okupacji i tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Koncepcją merytoryczną wystawy oraz pracami przygotowawczymi związanymi z ekspozycją kierował prof. Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Jerzy Mizgalski. Projektantem nowej, zmienionej aranżacji jest prof. AJD Andrzej Desperak.

Współorganizatorem przedsięwzięcia są Muzeum Częstochowskie, Akademia im. Jana Długosza oraz Archiwum Państwowe w Częstochowie.

Wystawa zagości na stałe w kamienicy przy ul. Katedralnej.

– Mamy nadzieję, że to muzeum i ta wystawa przyciągną mieszkańców, żeby zapoznali się z historią, która zbudowała również ich teraźniejsze życie. Wszyscy Żydzi i nie-Żydzi zapoznają się z historią i dowiedzą, że była możliwa współpraca społeczności żydowskiej z częstochowianami. To dziedzictwo nie zostało odebrane i tutaj jest jego ślad – podkreślał Alan Silberstein, nowojorski biznesmen, którego rodzice pochodzą z Częstochowy.

Przed II wojną światową Częstochowę zamieszkiwało ok. 40 tys. Żydów, którzy stanowili jedną czwartą społeczności miasta.

ŁP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content