W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będzie wiele wydarzeń i akcji upamiętniających to niezwykle ważne dla wszystkich Polaków święto. Jedną z akcji, która już została rozpoczęta jest „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/start w dorosłość”.
– Polega ona na tym, że w 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. – W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie śpiewać hymn Polski.
Na kopercie pakietu wydrukowany jest cytat z marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tys. 18-latków. Każdy taki wniosek można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

ZD

foto: materiały prasowe MSWiA

Skip to content