Pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim na Jasnej Górze

Na Jasną Górę przekazane zostały pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie. Dary przekazały córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska, podczas Mszy św. w sobotę, 16 czerwca w jasnogórskiej bazylice. Córki Prezydenta, wykonując Jego ostatnią wolę, przekazały na własność do jasnogórskich zbiorów 4 najwyższej rangi ordery swojego Ojca.

Pamiątki po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim to:
– Order Orła Białego – Krzyż z Gwiazdą (najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej);
– Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski – I Klasy z Gwiazdą (drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, po Orderze Orła Białego);
– Krzyż Wielki Orderu papieża Piusa IX (trzeci w kolejności order nadawany przez Stolicę Apostolską, nadany prezydentowi przez papieża Jana Pawła II);
– Order św. Michała i św. Jerzego (brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe);
– nagroda BENEMERENTI – niebieski kryształowy puchar (przyznana przez abp Sławoja Leszka Głódzia).

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w latach 1989–1990. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Na uroczystość przybyły córki śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego: Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska; Kanclerz Kancelarii prezydenta Kaczorowskiego dr Jan Tarczyński; szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, delegat prezydenta RP Andrzeja Dudy – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta minister Andrzej Dera; Kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego Bogusław Nizieński; rektor Akademii Polonijnej ks. dr hab. Andrzej Kryński; poseł na Sejm Szymon Giżyński; dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. Ryszard Szczepanik, weterani i kombatanci – uczestnicy walk o niepodległość Polski.

Mszy św. o godz. 13.00 w bazylice przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „W czasie tej uroczystej Eucharystii będziemy przeżywać uroczyste chwile wspominając śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. W dniu dzisiejszym, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, przeżywamy szczególną, wzruszającą uroczystość przekazania pamiątek, szczególnie Orderu Orła Białego, które są darami prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego dla zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze – mówił przeor Jasnej Góry – To jest wypełnienie woli nieżyjącego już prezydenta RP, który tak mocno był związany z Jasną Górą, tak wielokrotnie pielgrzymował tu, na Jasną Górę, swoją osobę, swoją rodzinę, a przede wszystkim swoją służbę Polsce zawierzył Najśw. Maryi Pannie Królowej Polski”.

Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, bliski przyjaciel i kapelan śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. W kazaniu przypomniał sylwetkę ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, podkreślając przede wszystkim Jego związki z jasnogórskim sanktuarium.

„90 lat życia. Każdy dzień Rzeczypospolitej oddany. To Ojciec Ojczyzny – Pater patriae. Jakże wdzięczny jestem, że w zamyśle Bożej Opatrzności dane mi było być blisko człowieka wielkiego Polską – mówił w kazaniu o. Eustachy Rakoczy – Jako protektor Akademii Polonijnej często Prezydent bywał w Częstochowie, za każdym razem nawiedzał Jasną Górę. Wieczorem przychodziliśmy na Apel Jasnogórski, a zdarzało się, że kiedy był w Londynie, telefonował po Apelu, aby wracać do głoszonego tematu. Apel kojarzył mu się z żołnierskim meldunkiem. W ostatni czwartek telefonował, że w niedzielę zobaczymy się na Apelu. I dodał dwa razy – jeżeli Bóg pozwoli… Wiadomo, w sobotę doszło do tragedii smoleńskiej… Wierzę, że na Apelu ciągle jesteśmy razem. Tu, na Jasnej Górze ja, paulin dotykałem Jego patriotyzmu, ale też dotykałem Jego świętości. Nie było dla niego Mszy św., na której by nie przystępował do Komunii św.”.

O. Eustachy Rakoczy wspominał, że tytuł kapelana prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego był „największym zaszczytem, jaki Opatrzność postawiła przede mną na tej ziemi”. Podkreślił także, że przekazanie pamiątek na Jasną Górę było wolą prezydenta Kaczorowskiego. „14 stycznia 2009 roku powiedział: ‘Ojcze, decyzję podjąłem – moje ordery: Order Orła Białego, Krzyż Wielki Rycerski Piusa i Wielki Krzyż Orderu św. Michała będą na Jasnej Górze’. Panie prezydencie, dzisiaj jestem świadkiem tej ceremonii” – mówił o. Rakoczy.

W czasie uroczystości głos zabrała córka prezydenta Jadwiga Kaczorowska. „Przyjechałyśmy dzisiaj na Jasną Górę, aby u stóp Matki Boskiej złożyć ordery prezydenckie naszego Taty Ryszarda Kaczorowskiego. Reprezentujemy naszą mamę Karolinę Kaczorowską, która niestety nie mogła dzisiaj tutaj z nami przybyć”.

Jadwiga Kaczorowska podkreśliła także, jak wielką rolę w Jej rodzinie, tym samym w życiu Jej Ojca, odgrywała wiara w Boga i miłość do Matki Boskiej Częstochowskiej. Przypomniała, że po przekazaniu symboli władzy prezydenckiej na ręce Lecha Wałęsy, nazajutrz po tej ceremonii „przyjechaliśmy wszyscy właśnie tutaj, żeby uklęknąć przed tą Matką Boską, która nam tyle pomagała, przez tyle dekad tułaczki” . „Matka Boska była w sercu naszego Taty. Dzisiaj ordery Jego składamy tu, na Jasnej Górze, w sercu Polski” – zakończyła córka Prezydenta.

Słowa podziękowania skierował o. Marian Waligóra: „Dziękuję za to, że dziś śp. Ryszard Kaczorowski pielgrzymuje po raz kolejny na to święte miejsce w tych szczególnych darach wotywnych, najwyższych odznaczeniach państwowych, i pragnie przez ich umieszczenie w Skarbcu Narodu, w skarbcu sztuki wotywnej na Jasnej Górze, pozostać pielgrzymem na zawsze. Dziękuję najbliższej rodzinie Pana Prezydenta, obecnym tu córkom – pani Alicji, pani Jadwidze, które wypełniają rolę swojego taty, są reprezentantkami Pani Prezydentowej, za to, że wykonują ten bardzo ważny dla nas akt, i że są razem z nami uczestnikami tej lekcji historii”.

Na akcie przekazania pamiątek podpisy złożyli: córki Jadwiga Kaczorowska i Alina Jankowska oraz o. Stanisław Rudziński, Kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

List okolicznościowy do uczestników uroczystości skierował marszałek sejmu Rzeczypospolitej Polski Marek Kuchciński – list odczytał poseł Szymon Giżyński. Na zakończenie głos zabrali: szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk i dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych prof. dr hab. Ryszard Szczepanik.

*

„’Jasna Góra to miejsce, gdzie zawsze byliśmy wolni’ – jak mówił Ojciec Święty Jana Paweł II. To jest miejsce, gdzie swoje odznaczenia, swoje insygnia przekazywali królowie, hetmani, wodzowie, prezydenci Rzeczypospolitej. Dzisiaj dołączają do tego wielkiego polskiego relikwiarza ordery ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Ordery, które były wyrazem wdzięczności Rzeczypospolitej dla Jego drogi życiowej, dlatego, że zawsze miał Polskę w sercu, dlatego, że zawsze Polsce służył. Nie ma wspanialszego miejsca w Rzeczypospolitej niż to miejsce, niż Jasna Góra, twierdza wiary i twierdza polskości – podkreśla minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – To niezwykły gest małżonki pana prezydenta, córek pana Prezydenta, że chcą, aby odznaczenia męża i ojca, a dla nas ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej, znalazły się w tym świętym miejscu, żeby dołączyły do wielkiego, polskiego relikwiarza pamiątek, które stanowią i świadczą o wielkości, dumie i potędze, potędze wolnej Polski”.

Źródło info i foto: Biuro Prasowe Jasnej Góry

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content