Pamięć, prawda, miłosierdzie – 28. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich na Jasną Górę

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia, po raz 28 na Jasną Górę pielgrzymowały Rodziny Katyńskie.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, delegat bp. polowego ds. kombatantów i weteranów wojennych.

W kazaniu ks. kmdr Bąk przypomniał:

– Na historii XX wieku zaważyły dwa okrutne systemy: faszyzm, którego symbolem jest Oświęcim i stalinizm, którego symbolem jest Katyń. Żadna z tych zbrodni nie może być usprawiedliwiona ani okryta tajemnicą. Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności. Nie można zagłuszyć w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni człowieka człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.

Ks. kmdr Janusz Bąk przywołał słowa Jana Pawła II, które papież skierował do uczestników Pielgrzymki Rodzin Katyńskich do Rzymu w 1996 r.:

– Zadaniem waszych rodzin jest przede wszystkim niesienie przebaczenia. To jest moja prośba. Jesteście jako rodzina po to, aby nie zapominać, ale również po to, aby przebaczać.

Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich zakończył rozważanie wezwaniem do Maryi:

– Matko Boża Katyńska, Matko pojednania. Maryjo, Pani Jasnogórska, Hetmanko żołnierza polskiego! Naznacz nam usta prawdą i daj moc prostym słowom. Królowo apostołów, wyznawców Królowo, która władasz ziemią i królujesz w niebie, która troski łagodzisz i spełniasz nadzieję. W złych sercach rozpal miłość i połóż kres wojnom. Daj nam czasy spokojne, pokoju Królowo.

W 28. Pielgrzymce Rodzin Katyńskich uczestniczył Stanisław Sobiechowski, pułkownik Wojska Polskiego. Wizyta na Jasnej Górze ma dla niego olbrzymie znaczenie:

– Musimy pamiętać zarówno o Katyniu 1940 r., jak i o katastrofie w Smoleńsku sprzed ośmiu lat. My w wojsku kultywujemy te tradycje, bo przecież tam zginęli nasi starsi koledzy. Rodzice zaraz po wojnie opowiadali nam, co wydarzyło się w Katyniu i to dziedzictwo historyczne trzeba przekazywać kolejnym pokoleniom. Dzisiaj przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego ustanowioną przez św. Jana Pawła II. To dzień, kiedy uczymy się trudnej sztuki wybaczania. Wybaczamy, ale nie możemy zapomnieć o Golgotach Wschodu.

Po Mszy św. pielgrzymi uczestniczyli w spotkaniu w Sali o. Kordeckiego, a następnie w nabożeństwie drogi krzyżowej.

Wykorzystano materiały ze strony www.jasnagora.com

MO

 

Skip to content