Do 2 maja bieżącego roku Polacy zobowiązani są do rozliczenia PIT-u. Deklarację podatkową złożyć można osobiście w Urzędzie Skarbowym, lub też w formie on-line.

Więcej na ten temat mówi Sylwia Staniewska z I Urzędu Skarbowego w Częstochowie:

– Praktyka ostatnich lat pokazuje, że podatnicy wolą rozliczać się elektronicznie. Ten sposób rozliczenia gwarantuje im szybszy zwrot podatku, który następuje w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin ten wydłużony jest do 3 miesięcy. Osiągnięte w 2021 roku przychody możemy rozliczyć na następujących formularzach: PIT-36 i PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

O tym, kto zobowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego mówi natomiast księgowy Andrzej Filipski:

– Wszystkie osoby, które rozliczają się z pracy najemnej, bądź osiągały emeryturę lub rentę oraz przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na tzw. zasadach ogólnych i na liniowej stawce. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy muszą złożyć zeznanie w takiej formie. Osoby, które osiągnęły przychody wyłącznie z umów o pracę, zlecenia, czy dzieła oraz nie prowadziły działalności gospodarczej w 2021 roku mają już takie rozliczenie podatkowe przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Z chwilą 2 maja zostaje ono zaakceptowane i zatwierdzone. Warto jednak zajrzeć do tego zeznania i zobaczyć, czy wszystkie znane nam przychody zostały przez ministerstwo umieszczone.

Podczas wypełnienia deklaracji podatkowej warto też pamiętać o konkretnych ulgach, a także wskazaniu 1% na organizację pożytku publicznego:

– W dalszym ciągu obowiązują ulgi od dochodu, bądź od podatku. Jeśli chodzi o ulgę „od dochodu”, istnieje cały katalog odliczeń. Są to różnego rodzaju darowizny, ulgi rodzinne, odliczenia na internet, czy też na termoizolacyjność budynku. Cały czas jest też szansa na wsparcie organizacji pożytku publicznego. Dla nich będzie to duża pomoc, a my nic na tym nie stracimy.

Przypomnijmy, że I Urząd Skarbowy w Częstochowie przyjmuje interesantów w poniedziałki od godz. 8.00 do18.00, a w pozostałe dni tygodnia od godz. 8.00 do 14.30. Wizyta możliwa jest po wcześniejszej rezerwacji, której dokonać można dzwoniąc na numer (34) 32-90-750.

ABK

Skip to content