1 września uczniowie placówek edukacyjnych powrócili w mury szkół, aby po przerwie wakacyjnej rozpocząć nowy rok nauki. Wraz z rozpoczęciem semestru wzrósł także ruch drogowy. Policja apeluje więc o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy przejściach dla pieszych w rejonach placówek oświatowych.

Przez kilka dni częstochowscy funkcjonariusze, wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego przypominać będą użytkownikom dróg, jak ważne jest przestrzeganie przepisów. Jak tłumaczy podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – od 1 września w rejonach szkół będzie można spotkać wzmożone patrole drogówki.

– Jak co roku, od 1 września w rejonach szkół będzie można spotkać wzmożone patrole drogówki. Mundurowi zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Dzisiejsze wspólne działania z Inspekcją Transportu Drogowego mają na celu przypomnieć wszystkim kierowcom, że od dzisiaj w rejonie szkół znowu trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze wzmożony ruch najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których zachowanie na drodze nie zawsze jest przewidywalne.

Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może doprowadzić do wielu groźnych zdarzeń. Aby zapobiegać takim zjawiskom, przez niektóre przejścia dla pieszych dzieci i młodzież przeprowadza wyznaczona w tym celu osoba dorosła:

– Dzieci są pewniejsze, a rodzice spokojniejsi. Niby od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, ale nadal wielu kierowców nie stosuje się do nich. Ile razy była taka sytuacja, że kierowcy się nie zatrzymywali przed przejściem, czy też jechali bardzo szybko.

Choć istota takiej pracy zdecydowanie poprawia komfort psychiczny przechodniów, nie każdy kierowca prowadzi samochód rozsądnie. Warto jednak pamiętać, że przysłowiowa „noga z gazu” czasem może uratować ludzkie życie. – Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – apeluje podkom. Sabina Chyra-Giereś, informując jednocześnie o kilku radach skierowanych także do przechodniów:

– Warto zaplanować harmonogram dnia, a w szczególności poranka, aby uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły oraz pracy. Taki pośpiech bardzo często wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego. Niechronionych uczestników ruchu drogowego prosimy o to, aby poruszając się po drodze, zabrali ze sobą odblaski. Aby przed wejściem na jezdnię upewnili się, czy wszystkie pojazdy zdążą się zatrzymać. Absolutnie zabronione jest przebieganie przez jezdnię.

Życie mamy tylko jedno, więc warto o nie dbać. Kierowco – zwolnij! Przechodniu – rozejrzyj się!

ABK

Skip to content