Już po raz 23. w uroczystość Wszystkich Świętych odbędzie się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, znajdujących się na częstochowskich nekropoliach.

Kwestujących będzie można spotkać na dwóch cmentarzach: św. Rocha i Kule. W ciągu 22 lat udało się zebrać 304 740 złotych, co pozwoliło odrestaurować 18 nagrobków. Jednym ze współorganizatorów oraz kwestującym jest Paweł Ruksza, radny Rady Miasta Częstochowy:

– Na cmentarzu św. Rocha mamy siedem odrestaurowanych nagrobków, a na cmentarzu Kule osiem i jeden na cmentarzu na Rakowie. Kryteriami, którymi kierujemy się wybierając kolejny nagrobek do renowacji, to jest ta wartość kulturowa, historyczna i wartość tego nagrobka w postaci rzeźby. Niewątpliwym elementem jest stan zniszczenia. Staramy się wybierać te nagrobki, które są w rejestrze  konserwatora zabytków.

Jak mówi radny, z kwesty zazwyczaj udaje się zebrać około 10 tysięcy złotych, co umożliwia odnowienie przynajmniej jednego nagrobka:

– W tym roku oddajemy wyremontowany nagrobek Agnieszki Wenitowskiej, który udało nam się sfinansować z poprzedniej kwesty, a poprzednio oddaliśmy nagrobek na cmentarzu Kule. Od trzech, czterech lat za te środki, które zbierzemy w jednym roku, oddajemy wyremontowany nagrobek. Miejmy nadzieję, że teraz również tak będzie. Do renowacji wybraliśmy nagrobek Marianny Walenta z 1906 roku na cmentarzu Kule. Jest to wysoki cokół z rzeźbą Matki Bożej, który jest przechylony i zagraża zawaleniem się. Rzeźba również wymaga pewnych prac konserwatorskich, ale jeśli tego nie zrobimy, to może się zawalić i uszkodzić nagrobki będące obok.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Liga Miejska. Każdy może włączyć się w kwestę, przeznaczając nawet bardzo symboliczną kwotę. Renowacja zabytkowych nagrobków jest ważną inicjatywą, która pomaga pielęgnować pamięć o tych, którzy odeszli.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content