5 maja w parafii św. Wojciecha miało miejsce uroczyste poświęcenie tablicy upamiętniającej sylwetkę ks. inf. Józefa Słomiana, budowniczego i pierwszego proboszcza świątyni na Tysiącleciu. Pamiątkowa tablica umieszczona w głównym przedsionku prowadzącym do kościoła to wyraz pamięci o wyjątkowym człowieku i trudnych dla Kościoła czasach.

– Miałem to szczęście, żeby przez kilkanaście lat być z infułatem. Widziałem jego zaangażowanie, jego troskę o ten Kościół. Dlatego tablica to dziś wyraz naszej pamięci. Umieszczamy ją, aby ocalić od zapomnienia tamten czas, działania ks. infułata Słomiana i wszystkich ludzi, którzy pomagali mu przy budowie tej świątyni – mówi ks. Stanisław Iłczyk – proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

Obrzędu poświęcenia przed Msza św. dokonał abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Podczas Eucharystii z rąk abp. Depo sakrament bierzmowania odebrało 21 młodych osób. To szczególnie im metropolita częstochowski w swoim słowie przypominał o zadaniach jakie spoczywają na ludziach wierzących. – Potrzeba nam daru prawdziwej pobożności, więzi z Bogiem. To w co wierzę, to później praktykuję. Jeśli odpowiadamy sobie na pytanie: kim jest dla mnie Jezus, że jest Panem i Zbawicielem, to trzeba nam przyjąć Jego naukę. Kto mnie poznaje, wiąże się poprzez miłość. Nie ma miłości bez poznania. Bez potwierdzenia czynami, a nie słowami. Kolejne nasze zadanie to to, żeby w Kościele znaleźć swój dom. To nie jest przypadek, że dzisiaj jesteśmy teraz i tutaj w tej przestrzeni Kościoła. To jest nasz dom. Dom Boga z ludźmi i ludzi pomiędzy sobą – podkreślał hierarcha.

Dla parafian uroczystość była niezwykle ważna, bo i ważny był dla nich ks. Słomian. – Był bardzo pobożny i pogodny. Kochał swoich parafian, okazywał nam serdeczność. Był ciepły dla każdego człowieka – wspomina parafianka. Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. obecny był m.in. ks. Franciszek Dylus, który tak jak ks. Słomian pochodzi z parafii w Krzepicach. – Widziałem go jak dostojnie chodził w sutannie zaraz po obłóczynach. Byłem zbudowany jego otwartością na drugiego człowieka i tym, że koło nikogo nie przechodził obojętnie – dzieli się ks. Dylus.

Ks. Józef Słomian urodzony w 1927 roku, przeżył II wojnę światową i przymusową pracę w Niemczech. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku z rąk bp Zdzisława Golińskiego. Siedemnaście lat później został proboszczem nowo powstającej parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Walczył o budowę kościoła, której udało mu się dokonać. W 2010 roku stał się infułatem otrzymując od papieża Benedykta XVI godność protonotariusza apostolskiego. Zmarł 6 maja 2016 roku.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content