W piątek 1 października uczniów Szkoły Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie odwiedził wyjątkowy gość. Był nim 19-letni Przemysław Drąg, członek Polskiej Kardy Narodowej w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych.

Pochodzący z Częstochowy sportowiec od urodzenia jest niewidomy. Mimo dysfunkcji nie tylko zdobywa liczne nagrody na polskich i międzynarodowych arenach, ale także spotyka się z młodzieżą, aby motywować innych do podejmowania aktywności fizycznych.

– Spotkanie przybrało formę wywiadu, który miał miejsce na sali gimnastycznej. Było na nim dużo uczniów i nauczycieli. Bardzo się cieszę z tego spotkania, ponieważ lubię kontakt z ludźmi. Bardzo chcę, by inni poznawali, co to znaczy być osobą niepełnosprawną oraz że takie osoby poza swoją dysfunkcją, są tak jak każdy inny człowiek. Mam nadzieję, że dzięki tej rozmowie wielu uczniów zachęci się do rozwijania swoich pasji, ponieważ byłoby to dla mnie ogromną radością, gdyby każdy wiedział, co chce w życiu robić, poza szkołą lub pracą – mówił młody sportowiec.

Spotkania ze znanymi sportowcami są organizowane w placówce niemal każdego roku. Wśród zaproszonych gości był m.in. siatkarz Piotr Gruszka. Niestety z racji pandemii koronawirusa stacjonarne nauczanie oraz spotkania z olimpijczykami i paraolimpijczykami zostały zawieszone.

– Chcemy prezentować pozytywne sylwetki sportowców, ponieważ brakuje nam takich autorytetów. Spotkania z osobami takimi jak Przemek pokazują młodym osobom, że mając możliwości, nie wykorzystują ich, a osoby, które mają jakieś deficyty, mają znacznie trudniej, a jednak cieszą się se swoich sukcesów i dostrzegają piękno życia – przekonywała Teresa Trzepizur, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie.

Przemysław przez sześć lat był związany z Jasnogórskim Chórem, z którego zrezygnował po skończeniu szkoły podstawowej na rzecz pływania. Przygodę z tą dyscypliną sportu zaczął podczas obowiązkowych zajęć szkolnych na basenie w wieku ośmiu lat. W piątej klasie szkoły podstawowej postanowił zacząć uczęszczać na treningi.

W tym roku częstochowianin wziął udział w Mistrzostwach Europy na Maderze, a także w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

BNO

Skip to content