Parkomatowa ruletka – może trafić się niesprawny

Fot. Radio Fiat

Przy częstochowskich ulicach stanęły niedawno nowe parkomaty. Słuchacze Radia Fiat zgłaszają problemy z ich użytkowaniem. Niektóre w ogóle się nie włączają a inne, mimo że są włączone, nie dają możliwości zakupu biletu.

Czy w przypadku niedziałającego parkomatu Straż Miejska będzie wystawiała mandaty i zakładała blokady na koła za brak biletu, którego nie dało się kupić? Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg wyjaśnia:

To nie straż miejska i nie blokady, bo tutaj tylko i wyłącznie Miejski Zarząd Dróg może wystosować nakaz do zapłaty dodatkowej.

Co zatem należy zrobić, gdy parkomat nie działa?

Jeśli jest problem techniczny, na parkomacie jest numer do serwisu. Trzeba ten numer wykręcić i tyle. Wszystkie parkomaty powinny działać, a jeśli jakiś nie działa, to jest siła wyższa i złośliwość rzeczy martwych. Wówczas po prostu zgłaszamy taką usterkę i serwis są naprawia najszybciej, jak jest to możliwe.

Gdy zgłosimy niedziałający parkomat będzie to dowód, że próbowaliśmy kupić bilet. A że się nie dało, to nie nasza wina. Nie każdy ma czas żeby w promieniu kilkuset metrów szukać działającego urządzenia. Nowe parkomaty pojawiły się przy okazji rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Co na jej temat mają do powiedzenia Częstochowianie?

Rozszerzanie niedobrze, to tylko ściąganie pieniędzy od ludzi. Wiadomo, że miasto chce się bogacić bo za dużo samochodów jest po prostu, nie? /…/ Zakładam, że pewnie jest to potrzebne, skoro gmina ma mniejsze wpływy to szuka gdzieś pieniędzy. /…/ Jako kierowca, wolałabym żeby bezpłatnych miejsc było trochę więcej. No a z drugiej strony skądś ta kasa musi iść na rozwój tego miasta, nie? /…/ Miasto je rozszerza bo jakoś musi zarabiać. Każdy orze jak może. To jest chyba najprostszy sposób, żeby miasto skądś wyciągnęło dodatkowe pieniądze.

Na pewno absurdem byłoby wystawienie mandatu za brak biletu postojowego, jeśli kierowca zostawił samochód i poszedł szukać działającego parkomatu. Miejmy nadzieję, że na odcinkach gdzie będą zgłaszanie niesprawne parkomaty, MZD nie będzie nakładać kar z powodu braku biletu postojowego.

RG

Skip to content