Piątek 17 listopada był wyjątkowym dniem dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Ogrodowej 35 w Częstochowie. Ośrodek prowadzony przez Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi odwiedziły dzieci i młodzież ze szkolnego koła Akcji Katolickiej Zespołu Szkół Specjalnych nr 28. Zaprezentowały one pensjonariuszom przedstawienie przygotowane z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O przygotowaniach do spektaklu i emocjach jaki temu towarzyszyły opowiedziała Ewa Rak, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 28:
– Przygotowaliśmy przedstawienie w ramach projektu “Polska – moja Ojczyzna, mój dom”. Trwa on kolejny rok. Z tą akademią występowaliśmy w innych miejscach. Dzieci są przeszczęśliwe, bardzo poważnie podchodzą do występu, bardzo go przeżywają. Kompletowały stroje, uczyły się pieśni. Daje im to ogromnie dużo radości.
Jednym z gości honorowych uczestniczących w wydarzeniu była Poseł na Sejm RP, Lidia Burzyńska. Niezwykle pozytywnie wypowiadała się o tej inicjatywie, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Polsce:
– Jestem bardzo wdzięczna, że zostałam tutaj zaproszona. W tym miejscu spotykamy właściwie dwa pokolenia: pokolenie seniorów, które pamięta te czasy, pokolenie dla którego miłość do ojczyzny była pielęgnowana, wychowywana na wartościach opartych o prawdziwą miłość i o Boga. I drugie pokolenie tych dzieciaczków, które tak bezinteresownie, z tak pełna miłością i taką dziecięcą skromnością pokazywały w jaki sposób Polska została w 1795 rozdarta. To, co zobaczyliśmy dzisiaj powinno dać nam, w obecnej sytuacji politycznej, do myślenia, przypomnieć, że tylko zgoda, że tylko wzajemne wartości, że tylko wzajemny szacunek spowodują, że będziemy nadal dumną Rzeczpospolitą.
Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez pensjonariuszy ośrodka, którzy nie szczędzili braw młodym aktorom. Za oprawę muzyczna oraz wizualna przedstawienia odpowiadał opiekun szkolnego koła Akcji Katolickiej, Tomasz Kurpiarz.

ZD

Skip to content